Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Anna Fältin Vapaa sana Vastakohtien maailma – Luulemme, että haluamme pitää kiinni siitä, mikä on juuri nyt, koska asioiden muuttuminen vie enemmän energiaa ja voimavaroja kuin saman vanhan toisto

Kun kesä vaihtui taas hiljalleen syksyyn, huomasin tutun pienen äänen sisälläni valittavan: “Tämä kesä oli nyt sitten tässä”. Alan aina jo valmiiksi murehtia kylmiä, pimeitä talviöitä, aivan kuin etukäteissurkuttelu olisi koskaan helpottanut ketään tai mitään. Koetan joka ikinen vuosi pitää kesänrippeistä kiinni uimalla, vaikka Jaakko heittikin jo sen kiven kauan sitten, ja koetan aina venyttää heinäkuun viimeisenä viettämääni syntymäpäivää monen päivän juhlinnaksi.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.