Nimeään kantavasta kolajuomasta tuttu yhdysvaltalainen elintarvikeyhtiö PepsiCo on lopettanut Pepsin, 7UP:n ja Mountain Dew'n valmistuksen Venäjällä. Yritys ilmoitti lopettamisaikeistaan kuusi kuukautta sitten, kun Venäjä oli käynnistänyt laajamittaisen hyökkäyksen Ukrainaan. Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters.
Reuters löysi kesällä Moskovassa kauppista, jälleenmyyjiltä ja kuntosaleilta tölkkejä ja puolloja Pepsiä, joissa oli heinäkuun ja elokuun tuotantopäivämäärät PepsiCon Venäjän tehtailla. Viimeisin päivämäärä oli 17. elokuuta.
PepsiCo ilmoitti myöhemmin Reutersille antamassaan lausunnossa lopettaneensa tiivisteiden valmistuksen PepsiColalle, Mirindalle, 7UPille ja Mountain Dew'lle Venäjällä.