Norjan parlamentille, suurkäräjille, keskiviikkona puhunut Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vetosi Norjaan, jotta se toimittaisi enemmän energiaa EU-maihin ja Ukrainaan. Zelenskyin mukaan Norja voi parantaa ratkaisevasti Euroopan energiaturvallisuutta.
Zelenskyi pyysi myös Norjalta lisää aseita Ukrainan puolustustaisteluun. Norja ilmoittikin aiemmin päivällä lähettävänsä Ukrainaan 2 000 kevyttä kertasinkoa.
Tyylilleen uskollisena Zelenskyi myös kertaili maiden yhteistä historiaa Ukrainan alueella tuhat vuotta sitten vaikuttaneista norjalaisista viikingeistä siihen, että hänen mukaansa ensimmäinen Saksan miehityksestä vapautettuun Pohjois-Norjan Kirkkoniemeen saapunut liittoutuneiden sotilas oli kotoisin Ukrainasta.