Pohjois-Pohjanmaalla Iissä savuavan veturin vuoksi radalla seissyt matkustajajuna on päässyt liikkeelle. Junat rataosuudella kulkevat jälleen, kerrotaan VR:n viestinnästä STT:lle.
Kuljettaja oli pysäyttänyt savuavan veturin ja irrottanut sen matkustajajunan vaunuista. Paikalle tuotiin uusi veturi, jonka kanssa matkustajajuna pääsi jatkamaan matkaa hieman kello yhdeksän jälkeen illalla.
Pelastuslaitos sai ilmoituksen liikennevälinepalosta noin puoli seitsemän aikaan illalla. Kun rataosuudelta katkaistiin sähköt ja veturi irrotettiin jännitelangoista, savu alkoi hälvenemään.
VR:n viestinnästä kerrotaan, että intercityjuna Oulusta Rovaniemelle myöhästyy aikataulusta noin kolme tuntia, intercity Rovaniemeltä Helsinkiin noin kaksi tuntia ja intercity Helsingistä Rovaniemelle noin 45 minuuttia.