Lukko oli siirtynyt Harri Kainulaisen tarkalla rannarilla 1–0-johtoon HIFK:ta vastaan ottelun seitsemännellä minuutilla ja raumalaisyleisö oli toiveikas, ettei Lukko suostu vielä kesälomalle jääkiekon Liigassa.
Samaa mieltä oli myös Lukon ylimieliseksikin kuvailtu puolustaja Tarmo Reunanen, joka pelaa aina kovalla itseluottamuksella ja usein kovalla riskillä. Reunanen nosti itsensä maalikoosteisiin pelaamalla ensin Johan Motinin päädyssä solmuun ja nousten sitten Roope Taposen vartioiman HIFK-maalin takaa maalin kulmalle. Puolustaja heitti "granlundmaisen" ilmaveivin rysään, ja Äijänsuo suorastaan repesi.
Kun vielä Lukon maalivahti Artjom Zagidulin torjui huikeat 44 kertaa, ei ollut suuri vääryys, että Lukko vei voiton 2–1 ja kavensi ottelusarjan numeroihin 2–3. Sarja jatkuu maanantaina Helsingissä.
– Kaikki maalit otetaan. En keksinyt siinä muutakaan. Hyvä että meni, Reunanen kommentoi veiviään.
Puolustaja kehui hallin tunnelmaa hyväksi.
– Sitä se on ollut koko kauden.
Reunanen murehti Lukon jäähymäärää, 7x2 minuuttia.
– Sen takia jäätiin vähän alakynteen ja laukaukset meni vastustajalle. Siinä on meillä kehittämisen paikka.
HIFK:lla on kolmas mahdollisuus napata välieräpaikka, kun kuudes ottelu pelataan maanantaina Helsingissä.