Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vaalikoneemme on avattu, löydä oma ehdokkaasi vastaamalla kysymyksiin!

Ramos ylitti unelmansa Ronaldon tuuraajana

Hattutemppu Cristiano Ronaldon tuuraajana ylitti Goncalo Ramosin unelmat. Jalkapallon MM-turnauksen neljännesvälierä Sveitsiä vastaan oli kuin kuin sadusta, kun Ramos sai pallon Sveitsin maaliin jo 17. minuutilla.

Benfican 21-vuotias hyökkääjä viimeisteli tiistain ottelussa avausmaalin lisäksi myös 3–0- ja 5–1-osumat. Ottelu päättyi Portugalin 6–1-murskavoittoon.

– En kyennyt edes villeimmissä unelmissani ajattelemaan, että pääsisin avauskokoonpanoon MM-turnauksen pudotuspelivaiheessa ja tekisin heti kolme maalia, Ramos tunnusti.

Ramos hurmasi fanit vimmaisella ylänurkkalaukauksella, jolla hän avasi Portugalin maalikarkelot. Kolmella maalillaan hän palkitsi hienolla tavalla päävalmentaja Fernando Santosin luottamuksen.

Santos laittoi nuorukaisen avaukseen supertähti Ronaldon paikalle. Tilanne ei ollut Ramosille helppo, kun hän joutui tuuraamaan 37-vuotiasta esikuvaansa.

– Totta puhuakseni me emme puhuneet asiasta lainkaan ennen ottelua, Ramos vakuutti.

– Cristiano hoiti kapteenin tehtäviään tavalliseen tapaan. Hän auttoi ja puhui meille. Ei minulle erikseen vaan koko joukkueelle.

Ronaldo, Lewandowski ja Ibrahimovic

Samalla Ramos vahvisti jälleen kunnioituksensa Ronaldoa kohtaan. Hän oli vasta kaksivuotias, kun Kultaisen pallon viisi kertaa voittanut Ronaldo pelasi ensi kertaa Portugalin maajoukkueessa.

– Ronaldo on aina ollut minulle esikuva, kuten niin monelle muullekin, Ramos muistutti.

– Pidän myös Robert Lewandowskista ja Zlatan Ibrahimovicista.

MM-kisojen neljännesvälierä Sveitsiä vastaan oli vasta Ramosin neljäs ottelu maajoukkueessa. Hän suhtautui silti kypsästi sekä hattutemppuunsa että joukkueen voittoon.

– Meidän täytyy nyt keskittyä peliin kerrallaan ja valmistautua seuraavaksi huolella puolivälierään Marokkoa vastaan, Ramos korosti.

– Tällä voitolla ei ole jatkossa enää mitään merkitystä. Meidän täytyy antaa kaikkemme taas seuraavassa ottelussa.

Ramos pelasi ensi kertaa maajoukkueessa 17. lokakuuta, kun Portugali voitti valmistavassa ottelussa Nigerian 4–0. Hän pääsi silloin kentälle loppuminuuteiksi ja viimeisteli ottelun viimeisen maalin.

Nunezin lähtö tarjosi tilaisuuden

Algarvessa syntynyt Ramos on kehittynyt maajoukkuetasolle tällä kaudella, kun hänen roolinsa kasvoi Darwin Nunezin siirryttyä Benficasta Liverpooliin. Maalivainu löytyi nopeasti, sillä hän on tehnyt Benfican 21 ottelussa 14 maalia.

– Viihdyn parhaiten hyökkäyksen kärjessä, Ramos kertoi.

– Viime kaudella tehtäväni oli pelata Darwinia tukevassa roolissa. Tällä kaudella sain tilaisuuteni, kun hänen lähtönsä avasi minulle väylän kaikkein luontevimmalle pelipaikalleni.

Sveitsi-voiton jälkeen Ramos ei murehtinut maajoukkueen nokkimisjärjestystä MM-turnauksen jatkopeleissä.

– En vaivaa sillä asialla itseäni. Annan otteluissa kaikkeni ja toivon, että sen myös näkee pelistäni, Ramos sanoi.

Portugali kohtaa MM-turnauksen puolivälierissä Marokon lauantaina Dohassa.

Sveitsillä oli virusta murskatappiossaan Portugalille - ei kuitenkaan koronaa

Sveitsin jalkapallomaajoukkueen taival miesten MM-lopputurnauksessa katkesi tylysti tiistai-iltana, kun Portugali höykytti neljännesvälierässä sveitsiläiset maalein 6–1. Sveitsin joukkueessa ainakin kolmella pelaajalla oli virustautia, mutta keskiviikkona joukkue kertoi, että koronaviruksesta ei kuitenkaan ollut kyse.

Sveitsin valmentajan Murat Yakinin mukaan Silvan Widmerillä oli kuumetta ja "vilustumisoireita", Fabian Schärillä oli hengitysvaikeuksia ja hänet otettiin vaihtoon, ja vaihdossa koko pelin ollut Nico Elvedi ei hänkään ollut "sataprosenttisessa" iskussa. Jo aiemmin kisojen aikana Sveitsin ryhmässä oli vilustumisia.

– Kyse ei ollut covidista. Hotellissamme levisi virusta, ja jotkut pelaajista saivat sen. Jatkossa täytyy miettiä, voisimmeko tehdä asioita paremmin, Sveitsin joukkueen johtoon kuuluva Pierluigi Tami kertoi tiedotustilaisuudessa keskiviikkona.