Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vaalikoneemme on avattu, löydä oma ehdokkaasi vastaamalla kysymyksiin!

Media: Sadat tiibetiläiset osoittivat mieltä KOK:n päämajan ulkopuolella

Satoja tiibetiläisiä osoitti torstaina Kansainvälisen olympiakomitean KOK:n päämajan ulkopuolella mieltään Sveitsin Lausannessa, Pekingin talviolympialaisten alkaessa. Mielenosoituksessa vaadittiin vapautta Tiibetille, kertoi muun muassa uutistoimisto AP sivuillaan .

Mielenosoittajien kylteissä luki AP:n mukaan esimerkiksi "Pelastakaa Tiibet" ja "Ei enää verisiä olympialaisia". Paikalla oli myös Kiinan uiguurivähemmistön edustajia.

Ihmisoikeusjärjestöt ovat syyttäneet KOK:ta sinisilmäisyydestä ja piittaamattomuudesta kisojen myöntämisestä Kiinaan. Ihmisoikeusjärjestöt ovat nostaneet esiin uiguurien ja Tiibetin tilanteen ohella myös sananvapauden rajoittamista Hongkongissa.