EmediateAd

Varapuhemies, kohupappi ja 790 muutakin ehdokasta

17.9.2008 12:03 (Päivitetty 17.9.2008 12:03)
Kuva: Markku Ropo

Eduskunnan varapuhemies Seppo Kääriäinen osallistuu ensimmäistä kertaa pitkän poliittisen uransa aikana ehdokkaana kuntavaaleihin. Tähtäimessä on Iisalmen kaupunginvaltuusto.

Simo Roth

Vastoin odotuksia valtuustoihin haluavien määrä kasvoi hieman edellisiin kuntavaaleihin verrattuna.

Jaossa Ylä-Savossa sekä Pyhäjärvellä ja Pyhännällä on kaikkiaan 293 valtuustopaikkaa, joista kilvoittelee 792 ehdokasta.

Puolueet ovat joutuneet tekemään poikkeuksellisen kovan työn ehdokkaita kalastellessaan. Erityisesti nuorten houkuttelu kunnallispolitiikan pariin on ollut tuskien takana.

Toki uusia ja hyvin mielenkiintoisiakin nimiä ehdokaslistoille mahtuu.

Esimerkiksi Iisalmessa 43:sta tarjolla olevasta valtuustopaikasta kisaa kaikkiaan 137 ehdokasta kahdeksasta eri puolueesta.

Muiden mukana kaupunginvaltuustoon yrittää ensimmäistä kertaa pitkän poliittisen uransa aikana eduskunnan varapuhemies Seppo Kääriäinen (kesk.).

- Uskon, että kokemuksellani ja vaikutuskanavillani voin auttaa kotiseutuni asioiden hoitamisessa, Kääriäinen totesi tiistaina julkisuuteen toimittamassaan tiedotteessa.

Keskustan kunnallisjärjestön puheenjohtaja Kyösti Kauppinen otti vastaan Kääriäisen ehdokkuuden hyvillä mielin.

- Kääriäisen mukaantulo on tärkeää paitsi puolueen myös Iisalmen ja koko Ylä-Savon kannalta. Ehdokaslistamme on muutoinkin hyvä ja mielestäni ns. täyte-ehdokkaita ei listalla ole ainuttakaan, Kauppinen sanoo.

Keskustan listalle on 41 ehdokkaan joukkoon mahtunut kaksi maahanmuuttajaa: afgaanitaustainen valimotyöntekijä Nawid Qaderi ja Venäjältä kotoisin oleva opiskelija Tanja Ruotsalainen.

Keskustan ehdokkaana ovat myös ravihevosten kasvattaja Kauko Kauhanen sekä Suurin pudottaja -kilpailuun viime vuonna osallistunut suntio, yrittäjä Juha-Pekka "Juise" Lappalainen.

Sonkajärvellä keskustan riveistä valtuustoon pyrkii sitoutumattomana pappi Markku Suokonautio.

Lapinlahdella kristillisistä kesken vaalikauden keskustaan loikannut Rauha Litmanen on ehdokkaana hänkin, vaikka kertoi jokin aika sitten antavansa nuoremmille tilaisuuden.

Kiuruvedellä valtuustopaikkaa havittelevat keskustalaisista muun muassa agrologi, kunnallisneuvos Jouko Tenhunen sekä muusikko, kirjailija Raimo Jokisalmi.

Iisalmessa Vihreät ja Kristillisdemokraatit ovat solmineet vaaliliiton.

Ylä-Savon Vihreiden puheenjohtajan Anne Roposen ja Ylä-Savon Kristillisdemokraattien puheenjohtajan Leena Vaarasuon mukaan pienten puolueiden on tehtävä yhteistyötä, jotta ne pystyisivät paremmin panemaan hanttiin valtapuolueille. Molemmat puheenjohtajat ovat vaaleissa ehdokkaina.

Vaaliliittoon puolueet päätyivät myös edellisissä kuntavaaleissa, jolloin Vihreät sai yhden valtuustopaikan ja Kristillisdemokraatit kolme.

Tulevissa vaaleissa Vihreät tavoittelee kahta lisäpaikkaa valtuustoon ja kristillisdemokraatit haluavat vähintäänkin säilyttää kolme nykyistä paikkaansa.

Kokoomus marssittaa Iisalmessa kehiin muun muassa agronomi, maanviljelijä Antti Sarvelan, eläinlääkäri Markku Eestilän, varatuomari, hovioikeudenviskaali Matti Hynysen ja rikoskomisario Veli Pallosen, joka Eestilän tavoin on istuva valtuutettu.

Nuorta voimaa puolueessa edustaa lukion oppilaskunnan puheenjohtaja, 18-vuotias Riina Repo.

Sonkajärvellä kokoomuksen listalta valtuustopaikkaa hakee muun muassa toimitusjohtaja, yrittäjä Veikko Tervonen.

Vasemmistoliiton listalla Iisalmessa ehdokkaina ovat jälleen kerran valtuustossa jo vaikuttavat veljekset: filosofian maisteri Arvo Polvi ja hallintotieteiden maisteri Iivo Polvi. Työttömilläkin on oma edustajansa, yhdistyksen toiminnanjohtaja Lauri Nissinen.

Varpaisjärvellä Vasemmistoliittoon luottaa muun muassa kuntien nettisivuja toimittava toimittaja Juha Halonen.

Ehdokkuuttaan pitkään harkinnut politiikan konkari, lapinlahtelainen Pentti Ryth päätti hänkin pyrkiä vielä valtuustoon Vasemmistoliiton listalta.

Sosialidemokraatit asettavat Pohjois-Savossa 360 ehdokasta kaikkiaan 22 kunnassa. Ylä-Savon kunnissa ehdokkaita on 91, joista 23 löytyy Lapinlahden listoilta. Iisalmessa demareilla on ehdokkaita toiseksi eniten eli 20.

Vieremällä demareilla ei ollut edellisvaaleissa yhtään ehdokasta ja tilanne on sama tulevissa vaaleissa.

Demariehdokkaiden määrä on pudonnut Iisalmessa kolmanneksen edellisvaaleista.

Istuvista valtuutetuista ehdolla ovat muun muassa veturinkuljettaja Jouni Toppinen ja perushoitaja Kaarina Mäyrä. Pitkäaikainen valtuutettu, sähkölaitosasentaja Eino Pennanen päätti sittenkin jättää vaalit väliin.

Suomen kommunistinen puolue luottaa Iisalmessa kahteen ehdokkaaseen: filosofian tohtori, tutkija Arsi Ikoseen ja psykiatrian erikoissairaanhoitaja Eeva Mustoseen.

Perussuomalaisilla on Iisalmessa kuusi ehdokasta. Heidän joukossaan ovat muun muassa kelloseppä Eero Väisänen ja osastonsihteeri Pentti Kosonen.

Rautavaaralla ehdolla on "Perus-Pena" eli perussuomalaisten istuva kansanedustaja Pentti Oinonen.

Lapinlahdella Vihreille hyvästiksi vilkuttanut maanviljelijä Antti Hämäläinen pyrkii valtuustoon nyt perussuomalaisten riveistä.

IISALMI Keskusta

Auvinen Juha, insinööri, yrittäjä, Francis Erja, ravintolapäällikkö, Halonen Keijo, maatalousyrittäjä, Heinonen Pertti Juhani, tuotantoinsinööri, Huovinen Pirjo, omaishoidon kehittäjä, Hälinen Erkki, hankintapäällikkö, Itkonen-Brilli Teija, lastentarhanopettaja, Juntunen Jorma, hydrauliasentaja, Järvinen Tuija, tradenomi, juontaja, Kaarakainen Mika, toimitusjohtaja,

Kauhanen Kauko, maanviljelijä, yrittäjä, Kauppinen Kyösti, pajanjohtaja, Kauppinen Soili, varatuomari, Korolainen Kauko, rakennusmestari, maanviljelijä, Korolainen Pekka, yrittäjä, Korpihalla Riitta, fysioterapeutti, Kortelainen Jaakko Johannes, yrittäjä, Kotkanoja Raija, rehtori, Kärkkäinen Marko, kirvesmies, Kärkkäinen Pekka, taksiautoilija,

Kärkkäinen Tuija, kieltenopettaja, eläkeläinen, Kääriäinen Pertti, eläkeläinen, yrittäjä, Kääriäinen Seppo, eduskunnan varapuhemies, Lappalainen Juha-Pekka, suntio, yrittäjä, Lätti Jarno, rakennustarvikemyyjä, Niskanen Sari, yrittäjä, Nousiainen Risto, maanviljelijä, Nousiainen Soile, opiskelija, Pirhonen Pekka, paloesimies, Pulkka Juho Pekka Samuel, opiskelija,

Qaderi Nawid, valimotyöntekijä, Ruotsalainen Tanja, opiskelija, Ryhänen Esko Tapio, erikoisammattimies, Ryhänen Marjatta, meijeristi, Rytkönen Pirjo, toimitusjohtaja, DI, Rönkkö Miika Samuli, yrittäjä, Saastamoinen Ari Juhani, kihlakunnansyyttäjä, Sallinen Martti, pastori, kappalainen, Sarivirta Pertti, junamies, eläkeläinen, Savolainen Veikko, metsätal.tarkastaja, Tikkanen Jouni Tapio, maanviljelijä.

Kokoomus

Aho Jorma, maatalousyrittäjä, Auvinen Eila, ravitsemispäällikkö, eläkeläinen, Eestilä Markku, eläinlääkäri, Gröhn Heli, agrologi (AMK), maanviljelijä, Haikarainen Kari (sit.), musiikin maisteri, kanttori, Hynynen Matti, varatuomari, hovioikeudenviskaali, Jetsonen Jarkko, poliittinen sihteeri, Juntunen Anni, erityisopettaja, Juuti Satu, laboratoriohoitaja, Kauppinen Matti, pankinjohtaja, eläkeläinen,

Kokkonen Lassi, hammaslääkäri, eläkeläinen, Kokkonen Tuula, sairaanhoitaja, eläkeläinen, Kärtevä Jouni, lääketieteellisen tekniikan yo, röntgenhoitaja, Laitinen Mikko, yrittäjä, Liukkonen Tiina-Liisa, KTM, group accounting manager, Naakka, Osmo, opettaja, eläkeläinen, Niva Kirsi, yrittäjä, Nyman Hannu, toimitusjohtaja, Oinonen Minna, sairaanhoitaja, erityisopettaja, Pallonen Veli, rikoskomisario,

Penttinen Seija, sosionomi (AMK), erityisavustaja, Repo Riina, opiskelija, Ronkainen Kati, FM, ympäristönsuojelutarkastaja, Räikkönen Maija, teologian maisteri, lehtori, Sarvela Antti, agronomi, maanviljelijä, Varis Kimmo, lukion lehtori, Wickström-Huusko Mira, yrittäjä, Vinberg Laura (sit.), opiskelija.

Kristillisdemokraatit

Kokkonen Ulla, kodinhoitaja, Korhonen Eija, emäntä, osa-aikaeläkeläinen, Lahtinen Erkki, erityisohjaaja, Lassila Pirjo, ohjaaja, Parviainen Tiina, sairaanhoitaja, Repo Marjatta, kodinhoitaja, Vaarasuo Leena, sairaanhoitaja, Väänänen Juhani, sähkötöidenjohtaja, laitoshuoltomies.

Perussuomalaiset

Kaarakainen Airi, torikauppias, Koljonen Matti, maanviljelijä, Kosonen Pentti, osaston sihteeri, Lappalainen Timo, autonkuljettaja, Ruotsalainen Raija, eläkeläinen, Väisänen Eero, kelloseppä.

SDP

Ansamaa Risto, CNC-käyttäjä, Eskelinen Pentti, tiilimestari, eläkeläinen, Haverinen Timo, hydrauliikka-asentaja, Hyvärinen Kari, mielisairaanhoitaja, Immonen Jarmo, palveluohjaaja, Jäntti Tarja, panimotyöntekijä, Kauppinen Viljo, työnjohtaja, eläkeläinen, Kauppinen Kaija, profiloija, Kumpulainen Ari, sairaanhoitaja, psykoterapeutti, Mäyrä Kaarina, perushoitaja,

Partanen Kalevi, sähköasentaja, Pirhonen Kari, palveluesimies, Reijonen Markus, huoltomies, Tikkanen Ensio, työteknikko, Tolonen Markku, CNC-koneistaja, Toppinen Jouni, veturinkuljettaja, Toppinen Mirja, lähihoitaja, Turkki Osmo (sit.), rovasti, Wacklin-Keinänen Seija, perushoitaja, Åhman Aira, kylmäkkö.

SKP

Ikonen Arsi, fil.tri, tutkija, Mustonen Eeva, psykiatrian erikoissairaanhoitaja.

Vasemmistoliitto

Asikainen Paula, keittäjä, Asikainen Raimo, raudoittaja, Hartikainen Pirjo-Riitta, kodinhoitaja, Hartikainen Seppo, jakeluverkkoasentaja, Huotari Jaakko, lähihoitaja, Huttunen Janne, merkonomi, Kettunen Jaakko, eläkeläinen, Kettunen Marja-Leena, terveystieteiden maisteri, osastonhoitaja, Knuutinen Seppo, kiinteistönhoitaja, Korhonen Kaarina, laitoshuoltaja, eläkeläinen,

Korhonen Marja, yövalvoja, Kouvalainen Seppo, postinjakaja, Kouvalainen Vilho, eläkeläinen, Kumpulainen Jukka, kaavaaja, pääluottamusmies, Laitinen Pirjo, myyjä, Lappalainen Tanja, sairaanhoitaja, Lehtokumpu Raimo, tuotantoasiantuntija, Nissinen Lauri, toiminnanjohtaja, Polvi Arvo, fil.maisteri, Polvi Iivo, hallintotieteiden maisteri,

Puurunen Kirsti, tradenomi, aluetoimitsija, Puustinen Elina, päiväkeskuksen johtaja, Repo Aarne, kirvesmies, Rissanen Kati, opiskelija, Ryhänen Asta, lähihoitaja, Utriainen Esko, nosturinkuljettaja, Väyrynen Teemu, opiskelija, taiteilija.

Vihreät

Karhu Petri, hankeohjaaja, Karinen Irma, veteraanikauppias, Kukkonen Kristiina, sosiaalialan lehtori, Roponen Anne, koulukuraattori, Tuppurainen Simo, opiskelija.

KEITELE

Kokoomus

Koivisto Heikki, suutari, Paananen Kirsti, DI, kotiäiti, Parkkola Marko, ohjelmoija, Savolainen Pekka, agronomi, maanviljelijä, Varviala Pirkko, sairaanhoitaja, eläkeläinen.

Keskusta

Happonen Kari, toimitusjohtaja, Heiskanen Arja, yrittäjä, artenomi, Ikäläinen Kirsi, vuorovastaava, Jylhäsalmi Heidi, maanviljelijä, opiskelija, Jäntti Veikko, maanviljelijä, eläkeläinen, Karhunen Esa, maanviljelijä, Keränen Eetu, opiskelija, Kolehmainen Timo, mv, agrologi, Koskinen Saara, metsätalousinsinööri, alueneuvoja, Kärkkäinen Matti, maanviljelijä,

Leinonen Jarkko, työnjohtaja, Metso Marko, monitoimikoneenkuljettaja, Pellikka Minna, sairaanhoitaja, Pulkkinen Tapio, maanviljelijä, Raatikainen Kaisa, terveydenhoitaja, Saastamoinen Pirjo, lähihoitaja, Saastamoinen Tapani, maanviljelijä, Tirkkonen Mirja, maanviljelijä, Tuhkanen Anna-Liisa, välinehuoltaja, Utriainen Tiina, vastaava myyjä,

Vainionpää Kimmo, tekninen johtaja, Veijalainen Tapio, taksiyrittäjä, Vesterinen Pekka, farmaseutti, maanviljelijä, Ylönen Irma, maatalousyrittäjä.

SDP

Jauhiainen Sirpa, työvoimaneuvoja, Jääskeläinen Veli-Pekka, eläkeläinen, Laitinen Liisa, myyjä, Pisto Marjaleena, vaiheompelija, Raatikainen Asko, koneenkuljettaja, Rytkönen Sami, yrittäjä, Saastamoinen Seppo Sakari, kiinteistönhoitaja, Soiru Juhani, rakennusmies, Turpeinen Ensio, metsäkoneenkuljettaja, Vironen Elvi, sitoja.

Vasemmistoliitto

Andersson Sari, palvelukodin johtaja, Kaukonen Sinikka, autonkuljettaja, Laukkanen Reijo, rakennusmies, Määttä Irja, lähihoitaja, ohjaaja, Räty Eeva, lehtori.

KIURUVESI

Keskusta

Halonen Hannu, maanviljelijä, yrittäjä, Harmoinen Unto, maanviljelijä, Hautajärvi Pentti, kodinkoneasentaja, Heikinmaa Matti, KM, rehtori, Hiltunen Olavi, myyjä, Jauhiainen Maija-Leena, lähetyssihteeri, Jauhiainen Mikko, metsänhoitaja, Jokisalmi Raimo, muusikko, kirjailija, Jokitalo Matti, rakennusinsinööri, maanviljelijä, Juntunen Juha, maanviljelijä,

Kankaanpää Seija, lehtori, eläkeläinen, Karppinen Antti Heikki, kuljetusalanyrittäjä, Kastarinen Matti, agrologi, kenttäedustaja, Kemppainen Marja-Leena, kansalaisopiston rehtori, Keskitalo Harri, röntgenhoitaja, Koivunurmi Helena, lastenhoitaja, Kumpulainen Heikki, kirvesmies, Kärkkäinen Henrik, maanviljelijä, Kärkkäinen Lauri Elias, taiteilija, Laurikainen Esko Ilmari, maatalouslomittaja,

Lilja Minna, rehtori, emäntä, Lämsä Eero, maanviljelijä, Niskanen Ilpo Juhani, maatalousyrittäjä, Niskanen Matti Aapeli, herastuomari, maanviljelijä, Nykänen Tuula, agrologi, Partanen Juha, maanviljelijä, Pennanen Tapani, maatalousyrittäjä, Pennanen Virpi-Tiina, maatalouslomittaja, Pesonen Tiitu, opiskelija, kotiäiti, Remes Anneli, sairaanhoitaja,

Remes Liisa Airi, KT, opettaja, Remes Tuure Pekka (Mikko), maanviljelijä, Remes Pentti, maaseutuyrittäjä, Ruhanen Aarto Tapani, yrittäjä, linja-auton kuljettaja, Rytkönen Anne Maria, nuorisosihteeri, Räty Päivi Anneli, sairaanhoitaja, osastonhoitaja, Saastamoinen Kari, hankevastaava, Tenhunen Jouko, agrologi, kunnallisneuvos, Tikkanen Eero, maanviljelijä, Tikkanen Jari, maanviljelijä,

Tikkanen Sari, FM, lehtori, emäntä, Väisänen Heikki, eläkeläinen, autoilija.

Kokoomus

Autio Rauno, maanviljelijä, Humaloja Asko, autonkuljettaja, Huusko Mikko, myynnin tuki, Huuskonen Anja, Litm, Hämäläinen Anja, perushoitaja, eläkeläinen, Kastari Tuija, tradenomi, yrittäjä, Kärkkäinen Samu, opiskelija, Laaksorinne Arto, sulattaja, valimotyöntekijä, Lamminen Kalevi, eläkeläinen, ex-kansanedustaja, Mykkänen Eino, usk.op., eläkeläinen,

Myllynen Pirkko, rakennusarkkitehti, Mähönen Jaakko, maatalousyrittäjä, Partanen Raimo, yrittäjä, maanviljelijä, Pekkala Katariina, maanviljelijä, Peltola Janne, yrittäjä, Pietikäinen Eveliina, tradenomi, Pölkki Vesa, erityishammasteknikko, Rautiala Jari, liikunnan lehtori, Rintakuusi Erkki, maastosuunnittelija, Tikkanen Tuula, maanviljelijä,

Vilokki Katja, maatalousyrittäjä, Väisänen Aimo, koneyrittäjä, energian toimittaja, Waarna Roni, teknikko.

Kristillisdemokraatit

Hakonen Pentti, ohjaaja, Huttunen Anne, osastonhoitaja, Huttunen Ulla, eläkeläinen, Lahti Tapani, perhekotityöntekijä, Partanen Marja, kampaajamestari, Puputti Kirsti, terveydenhoitaja, Pääkkö Pekka, suunnittelija, Singh Maritta, yrittäjä, Tossavainen Lauri, yrittäjä, Väyrynen Juhani, yrittäjä.

SDP

Hyvärinen Eero, sähköasentaja, Karanen Jari-Pekka, opiskelija, Karjalainen Toivo, tietoliikenneasentaja, toiminnanohjaaja, Saastamoinen Sirkka-Liisa, terveydenhoitaja, Tikkanen Jouko, kirjaltaja, Turunen Juhani, metallimies.

Vasemmistoliitto

Ahonen Matti, kuorma-auton kuljettaja, Ahponen Pentti, liikuntapaikkojen hoitaja, Huttunen Kalevi, eläkeläinen, linja-auton kuljettaja, Hyvönen Lauri, kirvesmies, Härkönen Anna-Liisa, kodinhoitaja, Kekäläinen Keijo, maatalouslomittaja, Knuutinen Sari, keittäjä, pääluottamusmies JHL, Kortelainen Jorma, hitsaaja-levyseppä, Kumpulainen Erkki Juhani, kokki, Kumpulainen Leena, eläkeläinen, perushoitaja,

Kumpulainen Sami, valimotyöntekijä, Kärkkäinen Esa, eläkeläinen, myymälänhoitaja, Kärkkäinen Marja-Leena, kotipalvelun ohjaaja, Luttinen Pauli, eläkeläinen, maanviljelijä, Niiranen Maire, kotiavustaja, Niskanen Niina, kotiäiti, Paukkonen Anna-Liisa, sosiaaliohjaaja, ratsastuksen ohjaaja, Pennanen Jalo, kirvesmies, Pennanen Veikko, rakennustyön opettaja, Piippo Sirpa, myymäläkassan hoitaja, merkonomi,

Pikkarainen Rauno, palomies, Ruotsalainen Markku, puutarhuri, Rönkkö Tuomo, autonkuljettaja, Sivonen Kari, rakennusmies, Tenhunen Kirsi, sairaanhoitaja, Tikkanen Martti, maanviljelijä, eläkeläinen, Väisänen Veijo, asentaja.

Perussuomalaiset

Ahonen Pekka, maanviljelijä, Huttunen Erkki, metsuri, Knuutinen Mauri Pentti, elintarvikemyyjä, Nevalainen Hilja Annikki, eläkeläinen, ent. kassanhoitaja, Vartiainen Aune Orvokki, eläkeläinen, ent. maatalouslomittaja.

LAPINLAHTI

Perussuomalaiset

Hiltunen Kauko, yrittäjä, mylläri, Hämäläinen Antti, maanviljelijä, Katainen Risto, maanviljelijä, Markoff Mauno, eläkeläinen, Pietikäinen Sanna, muusikko.

SKP

Heikkinen Viljo, kirvesmies.

Kristillisdemokraatit

Niiranen Anne, prosessiohjaaja, Tissari Anne, elektroniikkainsinööri.

Vihreät

Heikkinen Heli, pastori, Kojo Matti, tutkija, YTL, Marin Anni, opiskelija.

Kokoomus

Antikainen Irma, diakonissa, osastonhoitaja, Haapalainen Jouni, laatupäällikkö, Kivi-van Zantvoort Eeva, musiikinopettaja, Kokkonen Kauko, eläkeläinen, Korhonen Nella, merkonomi, myyjä, Korhonen Piia, sosiaalipsykologi vs. YTM, Lehtola Eero, eläkeläinen, Mannberg Paula, lähihoitaja, Parviainen Eine, talouspäällikkö, Rantonen Pauli, yrittäjä,

Sorjonen Anu, yrittäjä, muusikko, Suhonen Jaana, HSO-sihteeri, Tallgren Arto, yrittäjä, kengitysseppä, Teittinen Nina, myyntineuvottelija, lastenohjaaja.

Keskusta

Auhtola Jari, yrittäjä, maanviljelijä, Heikkinen Pertti, maanviljelijä, Heiskanen Hanna, liikunnanohjaaja, Juntunen Riikka, kansanedustajan avustaja, Karppinen Elli, emäntä, Karttunen Reijo, maatalousyrittäjä, eläkeläinen, Kauppinen Antero, maanviljelijä, Koistinen Anna-Liisa, eläkeläinen, rouva, Korhonen Riitta, lastenhoitaja, Kumpusalo-Vauhkonen Anne, proviisori, sairaanhoitaja,

Kähkönen Kaija, talouspäällikkö, Litmanen Rauha, eläkeläinen, Lyyra Katri, emäntä, eläkeläinen, Martikainen Ossi, yhteiskuntatieteiden maisteri, maanviljelijä, Mikkonen Pekka, sairaanhoitaja, Pasanen Matti, rehtori, Puurunen Heikki, kaivinkoneurakoitsija, Rissanen Sirpa, maatalousyrittäjä, Rusanen Juha-Pekka, opiskelija, Rönkkö Jukka, mv-teknikko,

Salminen Eeva, FM, koulutuspäällikkö, Savolainen Rauno, maanviljelijä, agrologi-AMK, Sonninen Ritva, perushoitaja/kodinhoitaja, Sutinen Risto, toimitusjohtaja, yrittäjä, Valta Antti, agrologi-AMK, Valta Tiina, sairaanhoitaja, Valta-Lisitsin Anneli, emäntä, Virkkunen-Korhonen Pirkko, maanviljelijä, Väisänen Sisko, terveydenhoitaja, yt-opiskelija, Ylitalo Antero, tuotantovastaava.

SDP

Fröberg Kirsi, key account manager, Katainen Matti, tuotantopäällikkö, Karppinen Matti, ajoneuvoasentaja, Kuokka Jouko, automekaanikko, Leskinen Ari, valmistuksenohjaaja, Litmanen Eero, varastonhoitaja, Marin Tanja, nuorisotyöntekijä, Martikainen Kyösti, lämmittäjä, Martikainen Leena, yhteyskeskus ammattilainen, Martikainen Mika, valmistuksen ohjaaja,

Miettinen Petri, kriisityöntekijä (sosionomi AMK), Paldanius Kaisa, meijeristi, Pohjola Jukka, varastonhoitaja, Ritanen Toivo, yrittäjä, eläkeläinen, Ruotsalainen Jorma, alikonemestari/koneasentaja, Ruotsalainen Kari, varastonhoitaja, Ruotsalainen Kirsi, projektipäällikkö, Saastamoinen Niina, kotiäiti, Soininen Esko, suunnittelija, Tikkanen Tarja, esiopettaja,

Turunen Pekka, taidevalaja evp., Viita Markku, kehityspäällikkö, Väisänen Pertti, valmistuksen ohjaaja.

Vasemmistoliitto

Haatainen Paavo, konepakkaaja, Työttömien Tuki ry:n puheenjohtaja, Heikkinen Tiina, laitoshuoltaja, Hyvönen Eero, trukinkuljettaja, eläkeläinen, Immonen Raimo, koneasentaja, Kettunen Ari, sähkövaiheasentaja, Korhonen Pekka, juustolatyöntekijä, Kumpulainen Mika, kokoonpanoasentaja, Kääriäinen Kaarina, kätilö-terveydenhoitaja, Miettinen Juhani, kiinteistöpalveluyrittäjä, Miettinen Pauli, puutarhuri,

Määttä Jouni, freelance-toimittaja, Ollikainen Risto, kirvesmies, Partanen Terttu, metsuri, Pulkkinen Matti, kirjailija, Puustinen Paavo, laitosmies, Roivainen Sirpa, laitoshuoltaja, Ruotsalainen Leo, metsätyönjohtaja, eläkeläinen, Ryth Pentti, metsätyönjohtaja, Räsänen Seppo W., kapteeni evp., Sneck Helena, laitoshuoltaja,

Tervo Pasi, viriketyöntekijä, Valkonen Pia, toimittaja, Vatanen Reino, linja-autonkuljettaja.

PIELAVESI

Kristillisdemokraatit

Maukonen Hannu, autonkuljettaja.

Keskusta

Bunda Jari, maanviljelijä, Hakulinen Lahja, maatalousyrittäjä, agrologi, Hirviheimo Marjut, apulaisosastonhoitaja, sairaanhoitaja ylempi-AMK, Hyvärinen Eine, kotiavustaja, eläkeläinen (sitoutumaton), Janatuinen Timo, maanviljelijä, Katainen Elsi, kansanedustaja, maatilayrittäjä, Klemetti Veijo, agrologi-AMK, lomitusjohtaja, Korkalainen Leena, opiskelija, Maksimainen Jouni, tuotantovastaava, Niskanen Kalevi, sairaankuljetusyrittäjä,

Niskanen Tuomo E., maaseutuyrittäjä, Nousiainen Jarno, vartioaliupseeri (sitoutumaton), Nousiainen Maija, puuartesaani, Partanen Juha, maanviljelijä, Penttinen Minna, sairaanhoitaja, Pietikäinen Esa, pitäjäneuvos, maanviljelijä, Ruotsalainen Jari, kauppias, Saastamoinen Juha, autonkuljettaja, Saksman Kyösti, maatalousteknikko, Savokallio Elina, luokanopettaja,

Simpanen Mia, kouluavustaja, Tikkanen Aila, emäntä (sitoutumaton), Ulmanen Minna, maatalousyrittäjä, lähihoitaja, Väänänen Kirsi, vs. lomituspalvelupäällikkö.

Perussuomalaiset

Ikäheimo Arto, palveluesimies, Järvisalo Olavi, eläkeläinen, Salmi Liisa, emäntä.

SDP

Kiukkonen Jyrki, kirkonnuorisotyönohjaaja (sitoutumaton), Paananen Johanna, myyjä (sitoutumaton), Penttinen Maija, perushoitaja, Pulliainen Aki, yleinen edunvalvoja, Roivainen Irma, sosionomi-opiskelija (sitoutumaton), Salminen Pentti, liikunnanopettaja, Salomaa Juha, insinööri, Toivainen Paula, vastaava neuvoja, Tuovinen Reino, tietoliikenneasentaja, Valta Tiina, ympäristönsuojelutarkastaja, FM.

Vasemmistoliitto

Haring Hannele, sairaanhoitaja, Haring Kari, asiantuntijalääkäri, Jauhiainen Arto, sähköasentaja, Jeronen Pentti, CNC-koneistaja, Kolehmainen Orvokki, puistotyöntekijä, Kukkonen Leo, kunnallisneuvos, Kärkkäinen Antero, ajomestari, Lehtoranta Kari, kuljettaja, Lehtoranta Ulla, tekstiilihuoltaja, Lämsä Erkki, liikunnanohjaaja,

Nuutinen Jari, kirvesmies, Parviainen Mirka, sairaanhoitaja, Pennanen Timo, pääluottamusmies, Pääkkönen Soile, myyjä (sitoutumaton), Tolonen Maija-Liisa, painovärin valmistaja.

Kokoomus

Hakkarainen Satu, tradeno-mi, kotiäiti, Ruotsalainen Aila, yrittäjä.

PYHÄJÄRVI

Keskusta

Ahola Kati, artisti, Ahola Tiina, opiskelija, Böhme Erkki, kauppatieteiden yo, työtön, Estola Juha, alueneuvoja, metsätalousinsinööri, Haapapuro Eija, maatalouslomittaja, Hankila Heikki, tradenomi, osastosihteeri, Hautala Pirkko, eläkeläinen, Heinonen Raimo, yrittäjä, Jussinniemi Jouni, käyttömies, Kangasharju Seppo, eläkeläinen,

Kauranen Asko, autonkuljettaja, Kivelä Satu, lähihoitajaopiskelija, Kuznetsova Olga, juristi, Kyllönen Henri, opiskelija, Lappalainen Maritta, yrittäjä, kosmetologi, Laurikkala Seppo, maa- ja metsätalousyrittäjä, Leppäharju Raija, yrittäjä, Liuska Aarne, yrittäjä, liikkeenharjoittaja, Parttimaa Mauri, asentaja, Marin Olavi, maanviljelijä,

Mäkeläinen Risto, kunnossapitoinsinööri, Perälä Ritva, laboratoriohoitaja, Pesonen Janne, korjausmies, Puro Lauri, eläkeläinen, Päivärinta Pekka, insinööri, Rapo Tarmo, oikeustieteen lisensiaatti, nimismies, Rytkönen Marita, myyjä, Ryynänen Erkki, piiriagrologi, Shemeikka Laimi, yrittäjä, Soininen Krista, myymälämyyjä, hevostalliyrittäjä,

Tammela Dennis, yksilövalmentaja, AV-viestinnän teknikko, Tikanmäki Jukka, hammaslääkäri, Tuominiemi Arja, laitoshuoltaja, Tuoriniemi Mauno, eläkeläinen, Vuohtoniemi Timo, maanviljelijä, yrittäjä.

Kokoomus

Haavisto Pentti, maatalousyrittäjä, Torppa Juhani, yrittäjä.

Kristillisdemokraatit

Nissilä Veikko, yrittäjä.

Perussuomalaiset

Koski Alpo, yrittäjä, Kyyrönen Rainer, opettaja, eläkeläinen, Pesonen Elina, MTH.

SDP

Fält Markku, varaosamyyjä, Haapapuro Tuomo, yrittäjä, Hyvönen Olli, suunnittelija, Kiirikki Olavi, eläkeläinen, Kärkkäinen Anne, myyjä, Matilainen Unto, ent. kaivosmies, eläkeläinen, Miettinen Raija, välinehuoltaja, Pennanen Reijo, koneasentaja, Piippo Taimi, palvelukodin johtaja, Torssonen Asko, koneasentaja,

Tuikka Tyyne, erikoissairaanhoitaja, työnohjaaja.

Vasemmistoliitto

Aittokoski Jari, hitsaaja, Aittokoski Tea Elina, palveluvastaava, Huhmarniemi Toivo, eläkeläinen, Karsikas Juho, asentaja, Leskinen Jorma, lähihoitaja, sairaanhoidon opiskelija, Leskinen Pentti, eläkeläinen, Mykkänen Teija, merkonomi, Saastamoinen Jorma, automaatioteknikko, Savolainen Martti, työsuojeluvaltuutettu, Särkioja Esko, eläkeläinen,

Tolonen Toni, tuotantotyöntekijä, Våg Marja-Leena, postityöntekijä.

Vihreät

Rauha Esa, maanviljelijä.

Yhteislista Pro Pyhäjärvi

Huhtala Marko, yrittäjä, korjausmies, Kauranen Jorma, luonnontieteiden kandidaatti, Lilja-Pietikäinen Raija, KM, lehtori, Lindqvist Harri, käyttömies, prosessinhoitaja, Liuska Markku, liikkeenharjoittaja, Löytynoja Raakel, vaatetusartenomi, yrittäjä, Nurminen Taimi, toimistosihteeri (eläkkeellä), Oertel Matthias, FM, vanhempi lehtori, Parkkinen Raimo, maanviljelijä, Pietikäinen Seppo, KM, luokanopettaja,

Tikka Sirkka, työkeskuksenohjaaja (eläkkeellä), Ukkola Irja, myymäläesimies (eläkkeellä).

PYHÄNTÄ

Kokoomus

Seija Alakärppä, perushoitaja, Hilkka Leiviskä, maatalousyrittäjä, Tuomas Tuuli, DI, kehityspäällikkö.

Vasemmistoliitto

Jouko Hiltunen, muurari, Mirva Ilves, lähihoitaja.

Vihreät

Eeva Liisa Itäpalo, 4H-toiminnanjohtaja.

Keskusta

Janne Haataja, tuotantopäällikkö, Veikko Heikkinen, maanviljelijä, eläkeläinen, Raimo Hoikka, palopäällikkö, Kimmo Hyvärinen, yrittäjä, Kirsi Höglund, sosionomi, diakoniopiskelija, Sami Kamula, kirvesmies, Kauko Karppinen, insinööri, rakennusmestari, Matti Konola, maanviljelijä, Terhi Korsulainen, lähihoitaja, Irma Leiviskä, lähihoitaja, Matti Leiviskä, opiskelija, Juhani Mahosenaho, metsätalousteknikko, Tiina Mikkonen, elintarviketyöntekijä, agrologi (AMK), Jouko Nissinen, FM, oppilaanohjaaja, Lauri Pahkala, laskentapäällikkö, rakennusinsinööri, Sirpa Piippo, myyjä, Satu Rimpeläinen, terveydenhoitaja, Marjatta Rönkä, elintarviketyöntekijä, Ilkka Svala, kehityspäällikkö, Pilvi Suokas, sosionomi (AMK), Seppo Tissari, sosionomi, eläkeläinen, Matti Uimonen, osastonjohtaja.

RAUTAVAARA

Kokoomus

Tuononen Pekka, liikkeenharjoittaja, Tuononen Tuula, tilitoimistoyrittäjä.

SDP

Ahonen Liisa, yrittäjä, Karttunen Jukka, lasten ja nuorten erityisohjaaja, Kekäläinen Kaarina, toimistosihteeri (eläkkeellä), Korhonen Elina, kotiäiti, Mustonen Mika, lähihoitaja, Oinonen Veijo, vesihuoltolaitoksen hoitaja, Ovaskainen Eino, kirvesmies, Voutilainen Aini, eläkeläinen, Voutilainen Yrjö, työmies.

Keskusta

Ahonen Matti, maanviljelijä, Heikkonen Pertti, typografi, Hyvönen Marjaleena, vajaamielishoitaja, Korhonen Jorma, eläkeläinen, Korhonen Lilja eläkeläinen, emäntä, Korhonen Pasi, karjanhoitaja, Korhonen Raimo, autoilija, maanviljelijä, Korkalainen Liisa, emäntä, Parviainen Leena, maatalouslomittaja, Pursiainen Rauni, maatalousyrittäjä,

Kukkonen Eero, maanviljelijä, Ovaskainen Rauno, maanviljelijä, Suihkonen Jari, yrittäjä.

Vasemmistoliitto

Hakkarainen Arto, autonkuljettaja, Korhonen Mikko, eläkeläinen, Korkalainen Voitto, metsuri, Partanen Rauha, perushoitaja, emäntä, Pulkkinen Markku, metsätyömies, Pursiainen Erkki H., ent. maanviljelijä, Pursiainen Markku, suunnittelumetsuri, Saarelainen Jussi, eläkeläinen, Tuppurainen Tarja, kotiäiti.

Kristillisdemokraatit

Roininen Ilkka, maaseutuyrittäjä, Suihkonen Riitta, merkonomi, toimistotyöntekijä.

Perussuomalaiset

Oinonen Pentti, kansanedustaja, Rissanen Toivo, eläkeläinen, maanviljelijä, Mustonen Eino, eläkeläinen, Kokkonen Kirsi, kassa, myyjä, Rytkönen Marko, paperimies, työtön, Korhonen Ari, maatalouslomittaja, mv., Kilpeläinen Reijo, metsätalousteknikko, (eläk.), Rissanen Jussi, opiskelija, Laakkonen Pertti, maatalouslomittaja, Koistinen Vilho, maanviljelijä,

Koskelo Harri, elementtiasentaja, Sirviö Maija, emäntä, Koistinen Aarne, maanviljelijä, Smolander Veli, maanviljelijä, Pitkänen Joni, autonkuljettaja.

SONKAJÄRVI

Vasemmistoliitto

Heiskanen Heikki, kirvesmies, Huoman Marko, panimotyöntekijä, Huusko Yrjö, eläkeläinen, Niskanen Jari, maanviljelijä, Partanen Kari, linja-autonkuljettaja, työsuojeluvaltuutettu, Partanen Usko, yrittäjä, eläkeläinen.

Perussuomalaiset

Alanen Aarno, RTV-asentaja, Alanen Jani, varastotyöntekijä, Anttonen Jaana, lähihoitaja, Hälinen Seppo, autonkuljettaja, Kainulainen Eija, palveluneuvoja, Kortelainen Martti, maanviljelijä, Mähönen Esa, tilallinen, eläkeläinen, Suutarinen Anneli, eläkeläinen, ent. sairaankuljettaja, Ålander Ritva, kotiäiti, Ålander Erkki, metallityöntekijä.

SKP

Elfving Kauko, eläkeläinen, Heikkinen Veikko, ylikonemestari, Julkunen Asko, rakennusmies, Partanen Lasse, maalari.

Kristillisdemokraatit

Kervinen Vilho, rakennusmies.

Kokoomus

Pallonen Vesa, insinööri, Partanen Tuula, palvelukotiyrittäjä, Pirilä Liisa, opettaja, Sillanpää Keimo, erikoistutkija, yrittäjä, Tervonen Veikko, toimitusjohtaja, yrittäjä.

Keskusta

Ahonen Lauri, teknikko, eläkeläinen, Antikainen Timo, rak.ins. luonnontiet.kand., Eskelinen Vesa, maanviljelijä, Huttunen Jorma, mv, työnopettaja, Hyttinen Riitta, kirjanpitäjä, Kainulainen Arto, autoilija, Kainulainen Helena, lastentarhanopettaja, Kainulainen Seppo, rakennusinsinööri, Kauppinen Teuvo, ent. mv, eläkeläinen, Keränen Jaana, henk.koht.avustaja,

Komulainen Juha, opettaja, Korhonen Veijo, aikuisopettaja, Kortelainen Tapio, sairaseläkeläinen, Kurtelius Eero, maanviljelijä, Luukkonen Martti, maanviljelijä, eläkeläinen, Mustonen Mikko, pitäjänneuvos, mylläri, Pirkkalainen Tarja, hanke- ja tiimivastaava, Rytkönen Seppo, yrittäjä, Rönkkö Jari, sahatyömies (sitoutumaton), Rönkkö Paavo, rak.ins., aikuisopettaja,

Silfverberg Heini, eläkeläinen, Sirviö Eila, KHT tilintarkastaja, Sirviö Merli, myyjä, Suokonautio Markku, pappi (sitoutumaton), Suomalainen Risto, eläkeläinen, Tommila Juhani, KTM, yrittäjä, Tuovinen Eero, pelisuunnittelija, Ulmanen Tuula, emäntä, puuseppä, Vatanen Risto, yrittäjä, Väisänen Vesa, sijaiskodin johtaja,

Väisänen Ville, nuorisotyöntekijä.

SDP

Halonen Ester, toiminnanohjaaja, Hynynen Vesa, hieroja, Juutinen Vilho, eläkeläinen, Kauppinen Jorma, autonkuljettaja, pääluottamusmies, Koponen Harri, autonkuljettaja, luottamusmies, Lipponen Harri, SE-naulaaja, Rantakare Tarja, työnjohtaja, Tervonen Lauri, toimittaja, eläkeläinen (sitoutumaton), Vornanen Maire, eläkeläinen, Juntunen Ella, toiminnanjohtaja (sitoutumaton).

VARPAISJÄRVI

Kokoomus

Hannukainen Leena Marjatta, diakoni, Laitinen Erkki Antero, KTM, yrittäjä, Lokka Suvi Maarit, Matilainen Markku Antero, luokanopettaja, Nurminen Laura Ilona, kirjastonhoitaja.

Vasemmisto

Halonen Juha, toimittaja, Hiltunen Sirkka-Liisa, eläkeläinen, Hynynen Markku, kirvesmies, Kalpio Heidi, opiskelija, Kauppinen Pekka, koneasentaja, eläkeläinen, Mannila Arja, puutyöntekijä, Miettinen Eerik, talonmies, Rautiainen Raimo, metsuri, Savolainen Onni, metsuri, Tervo Pirjo, lähihoitaja,

Turunen Ari, sairaanhoitaja, sairaankuljettaja.

SDP

Huttunen Jarmo, metallimies, Hänninen Juha, vanhempi konstaapeli, Laitinen Reino, metallimies, Pekkonen Milja, toimitusjohtaja, yrittäjä.

Kristillisdemokraatit

Hautamäki Heikki, eläkeläinen, Hautamäki Jani, metsäkoneenkuljettaja, Kuosmanen Eeva, kodinhoitaja.

Perussuomalaiset

Ahonen Tellervo, suurtalousesimies, Hietasalo Aulis, entinen maanviljelijä, Hirvonen Pave, maatalouslomittaja, Hynynen Minna, sairaanhoitaja, Itkonen Olli, eläkeläinen, pienyrittäjä, Jääskeläinen Seppo, yrittäjä, Korhonen Minna, hoitoapulainen, suurtalouskokki, Laitinen Keijo, tehdastyöläinen, Mähönen Meeri, yrittäjä, Raatikainen Jarmo, linja-autonkuljettaja,

Reinikainen Raimo, YTM, aikuis- ja yhteisökouluttaja, Rissanen Kari, yrittäjä, Ruotsalainen Markus, rakennusmies, Ryynänen Anja, suntio, emäntä, Väänänen Harri Tarmo, maatalousyrittäjä.

Keskusta

Hartikainen Markku, maanviljelijä, konepuuseppä, Heiskanen Marjatta, eläkeläinen, ent. myyjä, Husso Tiina, lähihoitaja, Hyvönen Hanna, opiskelija, Härkönen Ritva, eläkeläinen, Juutinen Tiina, sosiaalipalveluohjaaja, Keinänen Jenny, maatalouslomittaja, Kokkonen Tauno, maanviljelijä, Korhonen Armi, pankkitoimihenkilö, Kouvalainen Pertti, nuohooja,

Kurikka Marketta, emäntä, Kynäkoski Petri, kivimies, Livson Ariel, maanviljelijä, opas, Miettinen Reino, opistoupseeri evp, Moilanen Kaija, vientisihteeri, Rantsi Katri, maatalousyrittäjä, Rauhanoksa Anne, toimistoassistentti, työsuojeluvaltuutettu, Roivainen Jari, maanviljelijä, varaosamyyjä, Ruotsalainen Aino, ent. maatalousyrittäjä, Tikkanen Jarmo, koulunjohtaja,

Tuovinen Antero, maanviljelijä, Tuovinen Kari, maatalousyrittäjä, Ukkonen Markku, yrittäjä, Valtonen Martti, eläkeläinen, Virranta Arto, lehtori, ylempi (amk) insinööri, Voutilainen Esko, maanviljelijä.

VIEREMÄ

Keskusta

Aho-Repo Päivi (sit.), maatilan emäntä, Heikkinen Ari, myyntipäällikkö, Heiskanen Juha, maanviljelijä, Hentilä Jaana, sairaanhoitaja amk, terveydenhoitajaopiskelija, Hentilä Leo, maatalousyrittäjä, Honkanen Viljo, maitotilaneuvoja, Hukkanen Kari, hoitoapulainen, Hurskainen Heidi, maatalousyrittäjä, Kettunen Antero, maanviljelijä, vakuutusedustaja, Kononen Heikki, maanviljelijä,

Kortelainen Leila, maatalouslomittaja, Kumpulainen Tuomo, maanviljelijä, Kurtelius-Juntunen Katri, maatilayrittäjä, Luttinen Helka, filosofian maisteri, Makkonen Marko, linja-autonkuljettaja, Martikainen Juha, maatilatalouden perustyöntekijä, tilatyöntekijä, Martikainen Raija, lomituspalvelujohtaja, Mehtonen Erkki, maanviljelijä, Miettinen Ulla, emäntä, ytm, Partanen Minna, tradenomi, sosionomi,

Remes Pirkko, emäntä, maatalousyrittäjä, Siirtola Irma, sairaanhoitaja, Tervo Pirjo, kokki, esimiesopiskelija, Toivola Tapio, rehtori, Torssonen Timo, yrittäjä, Vidgren Eveliina, agronomi, Vidgren Seija, emäntä.

Kokoomus

Kääriäinen Lasse Pekka Johannes, yrittäjä, Säisä Paavo Kalevi, yhteiskuntatieteiden maisteri, Turunen Raili Annikki, vapaa-ajanohjaaja.

Kristillisdemokraatit

Kaurala Sari Hannele, sairaanhoitaja.

Vieremä 2000 -yhteislista

Ahmonsaari Anja, filosofian maisteri, Haataja Markku, metsuri, Heikkinen Veikko, insinööri, Huotari Juhani, metsuri, Huttunen Markku, mv, omaishoitaja, Hyvönen Sirpa, lähihoitaja-opiskelija, Juntunen Matti, mv, ytm, Kellberg Ari, kirvesmies, Kortelainen Sirpa, maatilatyöntekijä, Kylänpää Liisa, yrittäjä,

Laukkanen Matti, maatalouslomittaja, Martikainen Esko, metsuri, eläkeläinen, Mehtonen Toivo, mv, eläkeläinen, Partanen Marjo, lähihoitaja, koulunkäyntiavustaja, Partanen Olavi, kirvesmies, eläkeläinen, Pehkonen Kaarina, suurtalouskokki, Piippo Eino, asentaja, Reis Aila, maatalousyrittäjä, Ruotsalainen Jari, yks. yrittäjä, rakennuspalvelu, Rönkkö Hannu, mallipuuseppä,

Sirelpuu Merike, yrittäjä, Tuovinen Pentti, koneenkäyttäjä, Uotinen Arvi, omaishoitaja, eläkeläinen, Vimpari Matti, kiinteistönhoitaja, Kaikkonen Risto, kalanviljelijä.

Kommentoi artikkelia

Kommentit

Kommentoi