EmediateAd

Rankkasade tulvi kellareihin

10.7.2012 13:02
Kuva: Juuli Koskinen

Rankkasade tulvi terveyskeskuksen alakertaan. Huoltoasentaja Tapani Lappalainen imi toimistosta vettä märkä-imurilla.

Tommi Turunen

Rankka sadekuuro ryöpsäytti tulvavedet noin kymmenen kiinteistön kellariin maanantaiaamuna.

Vettä tulvi muun muassa terveyskeskuksen, kulttuurikeskuksen, kaupungintalon, Keisarinkulman ja linja-autoaseman kiinteistöjen alakertoihin.

- Koko kalustomme, eli neljä yksikköä, oli valjastettu pumppaustehtäviin. Kiirettä piti, sillä päällekkäisiä tehtäviä oli kymmenen, sanoo vs. paloesimies Jari Marttila Iisalmen paloasemalta.

Kaupungin tilapäällikön Ahti Kurjen mukaan todennäköisin selitys vesivahingoille on se, että kaupungin sadevesiverkosto täyttyi rankkasateen vuoksi.

- Vesi ei ole tulvinut näin laajamittaisesti kiinteistöihin minun työurani aikana, sanoo 26 vuotta kaupungilla työskennellyt Kurki.

Rankkasade iskee joka kesä. Miksi nyt sattui niin paljon vesivahinkoja?

- Todennäköisesti rankkasade oli hyvin paikallinen ja keskittyi ydinkeskustan alueelle. Esimerkiksi Kangaslammilla ei satanut niin paljon, Kurki sanoo.

Kaupunki aikoo selvittää kiinteistökohtaisesti tulvinnan syyt.

- Sen jälkeen tehdään päätöksiä siitä, mitä voidaan tehdä tulvien ennaltaehkäisemiseksi.

Pahimmat vesivahingot sattuivat terveyskeskuksessa ja linja-autoasemalla toimivan kauneushoitola Salon Mangon tiloissa.

Uutinen on luettavissa kokonaan päivän lehdessä ja verkkopalvelun näköislehdessä.

Kommentoi artikkelia

Kommentit

Kommentoi