| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Lauantai 4.2.2012 |
|
Nuoriso pääsee päättämään
Seppo Kotilainen päättää luottamusmiesuransa. - Minulla ei ole mitään annettavaa seurakuntayhtymälle.
Ensi marraskuussa seurakunnat ovat edelläkävijöitä. Ylä-Savossa valitaan viidelle seurakunnalle yhteinen hallinto, ja ensimmäistä kertaa 16 vuotta täyttäneet pääsevät äänestämään.
Ylä-Savon seurakuntayhtymän vaalissa äänioikeutettuja on yhteensä 30 031, joista 16-18-vuotiaita on 971. Seurakuntayhtymän projektipäällikkö
- Nuoret voivat äänestää jopa omilla kouluillaan, joten on mielenkiintoista nähdä, millaiseksi nuorten äänestysaktiivisuus nousee. Tätä seurataan ihan valtakunnan tasolla, Jäntti kertoo.
Seurakuntayhtymän suurimmat haasteet nelivuotiskaudella ovat yhteistyön kehittäminen ja talouden tuomat haasteet.
- Yhteinen kirkkovaltuusto joutuu miettimään toimintaa tarkasti ja miettimään säästökohteita. Lähtökohta lienee se, että seurakunnalla on jonkinmoinen määrä verotuloja ja sillä on pärjättävä. Jos rahat eivät riitä kaikkeen, jostain on luovuttava, Jäntti sanoo.
16 vuotta Iisalmen seurakunnan kirkkovaltuustossa istunut
- En ole ehdokkaana, ja se päätös pitää. Minulla ei ole mitään annettavaa seurakuntayhtymälle.
Kotilainen ei peittele, että hän on pettynyt. Pään hakkaaminen seinään sai riittää. Näin kävi takavuosina myös kaupunginvaltuustossa.
Kotilainen vastusti henkeen ja vereen seurakuntayhtymää. Hänen mielestään Iisalmen olisi pitänyt toimia kuin naapuriseurakunnat Kiuruvesi ja Vieremä eli olla menemättä yhtymään.
- Mutta päätettiinkin liittyä ja kauhealla kiireellä.
Lue lisää sunnuntain Iisalmen Sanomista.
|
|

