| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Tiistai 7.2.2012 |
|
Nuorille kelpaa isompikin rengas
Autosomman myyjä Jukka Junnilainen ja toimitusjohtaja Jukka Heiskanen esittelivät renkaita maanantaina Kivirannantiellä.
Autosompa Oy on sopinut saksalaisen Continental AG:n kanssa General-renkaiden maahantuonnista ja myynnistä yksinoikeudella Suomessa.
Continental on maailman neljänneksi suurin renkaanvalmistaja. Edelle menevät ainoastaan Bridgestone, Michelin, ja Goodyear.
- Ensimmäinen kontti renkaita tuli viime perjantaina, sanoi Autosomman toimitusjohtaja
Autosomman päävarasto sijaitsee Kouvolassa, johon renkaat aluksi kuljetetaan. Varastosta renkaat sitten lähtevät eri puolille Suomea.
Autosommalla on toimipisteitä Iisalmen ja Kouvolan lisäksi myös Kuopiossa, Mikkelissä ja Ylivieskassa.
Heiskasen mukaan tavoitteena on saavuttaa 10 prosentin markkinaosuus nelivetorenkaissa. Heiskanen uskookin, että nelivetomarkkinat ovat kasvamaan päin.
Pyrkimyksenä on myös luoda toimiva jälleenmyyjäverkko tuotteelle.
- Yleensä maahantuojat sijaitsevat etelässä, Vantaalla tai Helsingissä. Keskimääräinen jakelumatka loppukäyttäjälle on Itä-Suomesta lyhyempi kuin etelästä, Heiskanen sanoo.
Yhtä Autosommalle tulevaa konttia kohti tulee noin 150 kuljetusta asiakkaalle. Näin ollen sijainti sisämaassa on logistisesti järkevämpi.
Sopimus Continentalin kanssa koskee niin sileitä kuin karkeita renkaita. Sileämmät renkaat ovat viime vuosina nostaneet suosiotaan.
- Nykypäivän nelivedoista suurin osa ei edes käy metsässä, Heiskanen sanoo.
Uusien nelivetorenkaiden hinnat liikkuvat 79 - 199 euron välillä.
Alalla on tapahtunut merkittäviä muutoksia viimeisten vuosien aikana.
- Kymmenen vuotta sitten Pick Up -markkinoilta hävisi kaikki takavedot, Heiskanen sanoo.
Autosomman liikevaihto oli viime vuonna noin 40 miljoonaa euroa. Heiskasen mukaan tänä vuonna on luvassa ehkä 8 prosentin kasvu. Luku ei ole kuitenkaan ihan niin huima kuin se aluksi kuulostaa, sillä autokauppa on ollut kovilla laman aikana. Kasvu rakentuu siis melko alhaisten lukujen päälle.
Rengas- ja vannemyynnissä lama ei ole kuitenkaan näkynyt.
- Ehkä lamapeikkoa pelättiin enemmänkin, Heiskanen sanoo.
Toimiala on myös rakenteellisten muutosten kourissa. Iso osa myynnistä on siirtynyt ja on siirtymässä verkkoon. Heiskasen mukaan nykyään enää 10 prosenttia renkaista myydään tiskiltä, 50 - 60 prosenttia menee jälleenmyyjille ja loput ostetaan verkosta. Myös rengaskoko on kasvanut viime vuosina reippaasti.
- 15-tuumainen oli kymmenen vuotta sitten iso ja 18-tuumaisia ei käytännössä mennyt, sanoo Autosomman myyjä
Isommat renkaat ja vanteet käyvät hyvin kaupaksi erityisesti nuorille.
Autosompa työllistää noin 120 ihmistä, josta parikymmentä ihmistä rengaspuolella, loput autokaupassa.
|
|

