EmediateAd

Iso auto ostetaan ennen huhtikuuta

5.1.2012 11:01
Kuva: Annamaija Herola

Kiuruvetinen Eino Ahola katsasti Autotalo Laakkosen valikoimaa sillä aikaa, kun oma auto oli huollossa. - En ole juuri nyt ostamassa, mutta aina on mukava katsoa tarjontaa.

Seppo Votkin

Autokaupassa on menossa melkoinen myllerrys. Vuodenvaihteessa polttoaineiden verotus muuttui ja nyt bensiini ja diesel ovat lähes samanhintaisia.

Lisäksi huhtikuun alussa tulee voimaan uusi autoverolaki. Uuden lain myötä yli 110 g:n hiilidioksidin päästöjen autojen hinnat nousevat ja pienempien päästöjen autojen hinnat laskevat.

Autotalo Laakkonen Oy:n Iisalmen yksikön autotalonjohtaja Asko Heikkinen sanoo, että veronmuutos on näkynyt siten, että uusien autojen ostohalut ovat lisääntyneet.

- Ihmiset haluavat saada uuden autonsa ennen uuden autoveron tulemista. Koska jos CO2-päästöt ovat topakammat kuin 110 g, se vaikuttaa hintaan oleellisesti, Heikkinen tietää.

Kun uuden auton ostaja toimittaa autonsa rekisteriin 31. maaliskuuta mennessä, hän saa autonsa nykyisellä verolla.

Heikkisen mielestä dieselin hinnan nousu ei ole pelottanut asiakkaita.

- Tällä markkina-alueella dieselautoja myydään edelleen paljon. En voi puhua muiden autokauppiaiden puolesta, mutta kuitenkin täällä myydään autoista dieseleinä melkein puolet.

Heikkisen mukaan on vaikea lähteä ennustelemaan, miten yhtäaikaiset verotuksen muutokset vaikuttavat.

- Saa nähdä, miten kauppa tänä vuonna kääntyy. Siirtyykö kysyntä bensiiniautoihin? Tähän mennessä niin ei ole käynyt.

Uutinen on luettavissa kokonaan päivän lehdessä ja verkkopalvelun näköislehdessä.