EmediateAd

"Urani tärkein kisa"

10.8.2012 13:01
Kuva: Janne Taskinen

Yleensä leppoisaa Antti Ruuskasta ei juuri nyt naurata. Keihäsuransa suurimmat satsaukset meneillään oleviin Lontoon olympialaisiin tehnyt pielavetinen hakee lauantain finaalista mitalisijaa.

Petri Karvinen

Pielaveden Sammon Antti Ruuskanen ei aio katsoa sivusta, kun keihäänheiton olympiamitaleita jaetaan lauantaina. Myöhään keskiviikkoiltana karsinnassa tuloksen 81,74 heittänyt yläsavolainen tietää tarkalleen, mitä kirkkaimman mitalin saavuttaminen Lontoon tuulissa vaatii.

Kyllä, Ruuskanen puhuu aivan tosissaan olympiakullasta. Se irtoaa hänen mukaansa 86-87 metrin heitolla.

- Vaikea sanoa, mikä tulos riittäisi himmeämpiin mitaleihin. Kyllä kaikki 12 miestä haluavat voittaa ja heittää kaikista pisimmälle, niin myös minä, hän täräyttää.

Lupsakan pielavetisen uhon ymmärtää, kun huomioi hänen ikänsä. 28-vuotiaalla Ruuskasella on vielä paljon hyviä heittovuosia jäljellä, mutta olympialaisia ei enää monesti kohdalle satu.

- Tähän mennessä tämä on urani tärkein kisa. Lontoo on ollut päätavoitteni jo monta vuotta. Kyllä kaikki paukut on suunnattu tänne jo pitkän aikaa, mies toteaa vakavana.

Itsevarman oloinen Ruuskanen myöntää, että keskiviikon karsintakilpailu ei ollut hänelle helppo. Tuloksista useita metrejä syövä tekniikkaongelma on kuitenkin tarkkaan tiedossa. Tukijalka tömpsähtää heiton lopussa maahan liian hitaasti ja keppi singahtaa taivaalle pelkällä kädellä.

- Ei sitä finaaliin mennessä pysty paljon muuttamaan. Ehkä ne asiat, joihin vielä voi vaikuttaa, ovat latauksessa ja henkisellä puolella, hän tuumii.

Omien sanojensa mukaan "aggressiivista tatsia" lauantai-illaksi hakeva keihäsmies uskoo omaavansa rahkeet aina kirkkaimmille mitaleille saakka. Jos kaikki loksahtaa kohdalleen, voi pielavetisen kropasta löytyä jopa omaa ennätystä (87,33) lähentelevä heitto.

- Toisaalta jos tekniikka ei toimi, se ei sitten lennä minnekään. Mutta ei sitä kannata varmistella, tällaisilla karsintarykäisyillä saa korkeintaan pistesijan. Lähden hakemaan pitkää kaarta, jolla voisin metsästää jättipottia.

Lauantain ennakkosuosikeista ei Ruuskasen kirjoissa ole minkäänlaista epäselvyyttä. Karsinnassa säväyttäneet Vítezslav Veselý (88,34) ja Andreas Thorkildsen (84,47) kantavat niskassaan kovimpia paineita.

- Mutta tasainen kisa on varmasti tulossa. Siellä on paljon nuoria heittäjiä, joista esimerkiksi japanilainen Genki Dean voi olla todellinen musta hevonen, Ruuskanen tietää.

Suomalaisten vahvasta kokonaispanoksesta sampolainen on erittäin mielissään. Ari Mannion ja Tero Pitkämäen selviytyminen finaaliin toi koko kolmikolle lisää virtaa.

- Mukavahan se olisi olla kovasta porukasta paras suomalainen! Jos niin käy, niin silloin on kokonaistuloksissa väkisinkin korkealla.

Pielaveden miehellä on loppukilpailun h-hetkille myös pieni, henkilökohtainen toive säätilan suhteen.

- Heitin kauden parhaani 84,95 Tampereella aikamoisessa sateessa. Jos pieni myräkkä tulisi Lontooseenkin, niin kyllähän se kysyisi heittäjiltä luonnetta ja monet saattaisivat aristella, hän virnistää.

Miesten keihäänheiton olympiafinaali 2012:

Heitetään Lontoon olympiastadionilla lauantaina kello 20.45 alkaen (Suomen aikaa).

Mukana yhteensä 12 heittäjää 10 eri maasta.

Nimekkäimmät osallistujat Andreas Thorkildsen (Norja) jaVítezslav Veselý (Tsekki).

Suomelta mukana Antti Ruuskanen, Tero Pitkämäki ja Ari Mannio.

Karsintaan jäivät mm. Guillermo Martinez (Kuuba), Vadims Vasilevskis (Latvia) ja Matthias De Zordo (Saksa).

Kommentoi artikkelia

Kommentit

Kommentoi