EmediateAd

Puhuttelu ei purrut

16.2.2012 10:59
Kuva: Markku Ropo

- IPK on jääkiekkoseura, ei mikään vapaapainikerho. Järkipuhe ei mennyt pojille perille. Siksi meidän piti turvautua pelaajien hyllyttämiseen, sanoo B-junioreiden valmentaja Timo Mykkänen.

Tommi Turunen

Iisalmen Peli-Karhujen B-juniorijoukkueen johto on päättänyt hyllyttää kaksi kaukalossa sikaillutta ongelmapelaajaa loppukauden otteluista. Lisäksi he ovat seuraavat kaksi viikkoa harjoituskiellossa.

Kahdelle muulle törkeyksiin sortuneelle pelaajalle on annettu varoitukset. Kurinpitotoimista on sovittu yhdessä IPK:n valmennuspäällikön Kyösti Lyytikäisen kanssa.

B-junioreissa pelaavat pääasiassa vuosina 1994 ja 1995 syntyneet.

Ongelmapelaajat ovat sikailleet kaukalossa pitkin kautta. Ikävä huipentuma oli viime lauantain ottelu, joka karkasi pahemman kerran käsistä.

B-junioreiden valmentaja Timo Mykkänen sanoo, että ongelmapelaajien käyttäytymiseen kaukalossa on pyritty puuttumaan pitkin kautta.

- Puhutteluja on pidetty useita. Lisäksi muun muassa edustusjoukkueen päävalmentaja Jarmo Ylisipola on käynyt puhumassa pojille.

- Kaukalon ulkopuolella homma toimii, mutta kun pojat hyppäävät kaukaloon, päässä naksahtaa.

- Tätä ei todellakaan paineta villaisella. Nyt otetaan kovemmat sanktiot käyttöön. Törkeydet eivät kuulu jääkiekkoon.

Olisiko joukkueen johdon pitänyt puuttua törttöilyyn jämäkämmin jo aiemmin?

- Puhutteluiden jälkeen pojat lupasivat parantaa tapansa ja kyllä minä heidän sanoihinsa uskoin.

IPK:n valmennuspäällikkö Kyösti Lyytikäinen korostaa, että törkeyksiin kaukalossa on sortunut vain muutama pelaaja, ei suinkaan koko joukkue.

- Jos ilmiö olisi laajamittaisempi, silloin meidän pitäisi olla todella huolissamme.

Lyytikäisen mukaan sikailu ei kuulu jääkiekkokaukaloon.

- Jos ei pysty käyttäytymään kunnolla, silloin pitää etsiä muita harrastuksia.

B-junioreiden joukkueenjohtaja Jorma Patronen on pannut merkille, että vastustajajoukkueissakin saattaa olla muutama ongelmapelaaja, jotka saavat pakan sekaisin.

- En näe, että ongelma olisi yksittäistapauksia laajamittaisempi. Juniorijääkiekkoilussa on mukana pääsääntöisesti todella fiksua porukkaa.

Patrosen mukaan jääkiekkoihmisten pitää kuitenkin olla varpaillaan ja puuttua ylilyönteihin.

- Esimerkiksi Jarkko Ruudun kaltaiset pelaajat eivät ole kunniaksi jääkiekolle. Sieltähän ne juniorit oppia hakevat.

Jääkiekkoliiton Savo-Karjalan aluepäällikkö Jukka Kostiaisen mukaan junioripelaajien hyllyttäminen on aika harvinaista.

- Kyllä sitä kuitenkin tapahtuu. Hyvä, että IPK puuttuu tiukasti ylilyönteihin.