EmediateAd

Jokamiesluokka yläsavolaisten voittokulkua

2.9.2010 12:01
Kuva: Arto Myöhänen

Lapinlahden Autourheilijoiden Olli Tiikkainen väänsi yleisen sarjan kakkoseksi viime keväänä Iisalmen asvalttijokkiksessa.

Jorma Ylönen

Yläsavolaisilla autourheilijoilla on kulkenut lujaa Itä-Suomen alueen jokamiehenluokan kilpailuissa. Kolmessa luokassa ykkössijalla on yläsavolainen kuljettaja, ja seurapisteissä Lapinlahden Autourheilijat on sijalla kaksi.

Yleisen piikkipaikalla on Lapinlahden AU:n Olli Tiikkainen, kun viisi osakilpailua on ajettu. Hänellä on koossa 30 pistettä.

Kymmenen pistettä ovat Tiikkaisesta jäljessä sijoilla kaksi ja kolme Antti Suutarinen (Joensuun UA) ja Juuan UA:n Mika Kortelainen.

Seitsemäntenä on Iisalmen UA:n Tuomo Saarelainen, jolla on yhdeksän pinnaa.

Saman verran on pisteitä sijalla kymmenen olevalla Lapinlahden AU:n Jere Jääskeläisellä.

Etuveto- ja kardaaniautojen luokkaa hallitsee Lapinlahden AU:n Riku Mykkänen. Hänen pistesarakkeensa osoittaa lukemaa 35.

Suonenjoen UA:n Ville Lohkoi on kakkosena kahdellakymmenellä pisteellä. Hänestä neljä pinnaa perässä on Joensuun UA:n Jukka Hiltunen.

Vain pisteen päässä Hiltusesta neljäntenä on Kiuruveden UA:n Kari Hyvärinen. Kympin sakkiin mahtuu vielä Kiuruveden UA:n Jouni Oikarinen kahdeksalla pisteellä.

Naisissakin mennään yläsavolaisessa komennossa, sillä johdossa on Iisalmen UA:n Jonna Ruotsalainen. Hänellä on 19 pistettä, mutta vain pinnan päässä vaanii Kuopion UA:n Outi Väätäinen.

Kolmantena on Nilsiän UA:n Birgitta Kuosmanen, jolla on 15 pistettä.

Yhden pinnan päässä hänestä on Kiuruveden UA:n Jaana Rytkönen sijalla neljä. Lapinlahden AU:n Tuija Leskinen (9 pist.) on sijalla kymmenen.

Nuorten luokan johdossa on Leppävirta RT:n Tuomas Hiltunen. Hänellä on 25 pistettä.

Viidennellä sijalla on Jussi Ryhänen neljällätoista pisteellä. Kuudes on seurakaveri Joonas Rytkönen, jolla on kaksi pinnaa vähemmän.

Kiuruveden UA:n Petriina Pussinen on sijalla seitsemän. Pinnoja hänellä on yksitoista. Lapinlahden AU:n Ilkka Ollikainen on saanut kokoon yhdeksän pistettä, joka oikeuttaa sijalle yhdeksän.

Senioreissa pisteille on päässyt kolme kuljettajaa. Ykkösenä on Suonenjoen UA:n Veli-Matti Hiltunen, jonka pistepussissa on 11 pojoa.

Kiuruveden UA:n Edvin Mikkonen (9) on toisena ja Iisalmen UA:n Veli-Matti Hyvönen (8) kolmantena.

Seurojen välistä kilpailua johtaa Suonenjoen UA. Sen kuljettajat ovat ajaneet seuralleen 171 pistettä.

Tasan kymmenen pinnaa perässä toisena on Lapinlahden AU. Joensuun UA (114) on kolmas ja Kuopion UA (111) neljäs.

Kiuruveden UA:n pistesaalis 84 oikeuttaa viidenteen sijaan. Kuudentena on Iisalmen UA, jolla on 49 pistettä.

Jokamiehenluokassa ajetaan vielä kaksi aluekilpailua. Nurmeksessa kilpaillaan 12. syyskuuta. Itä-Suomen jokkiskausi päättyy 9. lokakuuta Kiuruveden kisaan.