EmediateAd

Piippolan vaaria englanniksi

25.8.2010 6:06
Kuva: Annamaija Herola

Laura Korhonen ja nelivuotiaat Eeli Mustonen, Essi Niemelä, Rasmus Nissinen, Alisa Kärnä, Anna Seilonen ja Emmi Sonninen leikkivät Sonkajärven muskarissa.

Kuva: Annamaija Herola

Rasmus Nissinen soittaa marakassia.

Anita Kulmala

Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o... Piippolan vaari -laulun hiiala hiiala hei lauletaan englanniksi iiai iiai ou. Sitä ja muita tuttuja lastenlauluja lauletaan englanninkielisinä Iisalmessa viime perjantaina aloittaneessa 7-8-vuotiaiden kielikylpymuskarissa.

- Luulen että lasten on jotenkin mielekkäämpää opetella englanninkielisiä lauluja korvakuulolta kuin sanoja opettelemalla, Ylä-Savon musiikkiopiston uusi muskarin- eli musiikkileikkikoulunopettaja Laura Korhonen sanoo.

Musiikkiopiston ensimmäiset kielikylpymuskarit aloittanut Laura Korhonen lausuu sanoja hitaasti edellä ja lapset toistavat perässä. Yhdessä harjoitellaan, miten eri äänteissä suu laitetaan.

- On ihanaa nähdä, miten rohkeasti lapset lähtevät lausumaan ja laulamaan, vaikka ei ole kielestä mitään tietoa, hän sanoo.

Ylä-Savon musiikkiopistossa viime viikolla aloittanut Laura Korhonen valmistui muskarinopettajaksi Lahden Ammattikorkeakoulusta ja on aiemmin vetänyt musiikkituokioita montessori- ja englanninkielisessä päiväkodissa Lahdessa ja Helsingissä.

Niissä oppimistilanne oli toisenlainen, kun kieli oli lapsille tuttu, mutta innokkaasti uudessa ryhmässä on laulettu Iisalmessakin. Ensimmäisellä kerralla mukana oli seitsemän lasta.

- Lapset tykkäävät laulaa varsinkin sellaisia lauluja, joiden melodia on heille ennestään tuttu. Ei tarvitse oppia kuin uudet sanat. Kun lauluihin yhdistetään leikkiä ja liikuntaa, se tekee ne mielenkiintoisemmaksi.

Alkuun on laulettu Piippolan vaarin lisäksi esimerkiksi Metsämökin tonttu -laulua, jossa englanninkielellä ei tonttu kurkista ikkunasta vaan pieni mies seisoo ikkunassa.

- Tuiki, tuiki, tähtönen - Twinkle, twinkle, little star on myös tuttu laulu opetella englanniksi. Lisäksi harjoitellaan joitakin sanoja ja sanontoja kuten sammakko ja kala ja mitä kuuluu? Selitän asiat suomeksi ja suomennan laulujen sanat lapsille, Laura Korhonen kertoo opetusmetodeistaan.

Hänellä on musiikkiopistossa kaikkiaan 24 ryhmää opetettavanaan Iisalmessa ja Sonkajärvellä; 21 muskariryhmää, yksi jokaiselle ikäryhmälle, ja kolme teoriaryhmää.

- 5-6-vuotiaille on soitinvalmennusryhmiä, joissa käydään läpi kaikki soittimet ja mihin soitinryhmään ne kuuluvat ja tutustutaan eri maiden musiikkiin ja säveltäjiin. Sitä kautta lapset löytävät oman soittimensa ja voivat aloittaa sen soiton seuraavana vuonna, eikä tarvitse aloittaa jotakin summassa.

Nurmeksesta kotoisin oleva Laura Korhonen ei ollut suunnitellut palaavansa takaisin itäiseen Suomeen vielä näin pian, mutta on ihan tyytyväinen muuttoonsa ja vakituiseen työpaikkaan.

Ehtihän hän nähdä maailmaa Irlannissakin au pairina vajaan vuoden ajan, miltä ajalta hänellä on irlantilainen aksentti englanninkielessään.

- Opetuksessa yritän kuitenkin puhua mahdollisimman selkeää englantia.

Laura Korhonen harrastaa musiikin lisäksi uintia ja brasilialaista taistelutanssia capoeiraa. Harmi kyllä, capoeira-ryhmää Iisalmessa ei ole, vaan lähin on Kuopiossa, mutta hän on suunnitellut kutsuvansa koolle harjoitteluryhmän.

Laura muutti Iisalmeen koiransa kanssa ja on kokenut paikkakunnan ihmisineen mukavaksi.

- Vähän joutuu kyllä rivien välistä lukemaan, mikä se vastaus johonkin kysymykseen on...