EmediateAd

Matti ja Liisa lähtevät itse katsomaan, mistä puhutaan

21.4.2011 12:02
Kuva: Päivi Rönkkö

Juhani Ahon teksti Rautatie yhdistää Maarianvaaran kesäteatterin tuottaja Henry Räsästä (vas.) ja ohjaaja Juhani Joensuuta sekä Rautatien kirjassaan nykysuomeksi tulkinnutta Tatu Kokkoa.

Pirjo Nenola

Matti ja Liisa ovat sellaisia kansanihmisiä, jotka lähtevät itse katsomaan, mikä on se rautatie, josta kaikki puhuvat. Sen jälkeen he tekevät siitä omat johtopäätöksensä ja tulevat siihen tulokseen, ettei se ole tarpeellinen.

Tämäkin näkökulma tulee esille kaavilaisella Maarianvaaran kesäteatterin näytelmässä Juhani Ahon Rautatie, jota kiertävä ammattiteatteri esittää myös Iisalmessa Mansikkaniemen kesäteatterissa viisi kertaa 5.7. ja 6.7. sekä 12.-14.7.

Tuottaja Henry Räsänen kertoo, että ehdotus maarianvaaralaisille tehdä kesäteatterinäytelmä Juhani Ahon romaanista tuli Iisalmesta Jarmo Miettiseltä. Mansikkaniemen kesäteatteri oli paikkana Maarianvaaran kesäteatterille tuttu edelliskesien vierailuista.

Näytelmän sovittaa ja ohjaa Juhani Joensuu. Hän sanoo, että näytelmän nimenä ei ole pelkkä Rautatie, vaan nimenomaan Juhani Ahon Rautatie, koska Aho keksi itse koko rautatien Lapinlahden kohdalle. Savon ratahan rakennettiin Kuopiosta Iisalmeen vasta parin vuosikymmenen kuluttua romaanin ilmestymisestä.

- Se antaa meillekin vapauksia, Joensuu katsoo.

Sovittaessaan tekstiä kesäteatterin musiikkinäytelmäksi Joensuu aikoo lähteä Rautatien yhdestä versiosta, Ahon tekstiä kun on uusissa painoksissa aina nykyaikaistettu.

- Pyrin käyttämään Juhani Ahon kielen henkeä - sanajärjestyksiä ja sanoja. Kielen kautta päästään sen ajan maailmaan, vaikka täsmällistä ajankuvaa, epookkia, ei ryhdytäkään tekemään, Joensuu määrittelee.

Musiikin näytelmään säveltää Erkki Räsänen. Henry Räsänen kertoo, että Erkki makustelee tekstiä ja katsellaan, mihin kohtaan tarinaa musiikki sopii.

Joensuu sanoo, että musiikilla on kaksi tehtävää; sillä luodaan joko tunnelmaa tai kerrotaan tarinaa.

Ohjaaja pohtii, että Matti ja Liisa ovat jurottajia. Ohjaajalla on miettimistä, miten sellainen sielunmaisema tuodaan näytelmässä ulos. Siinä musiikilla on oma tehtävänsä.

Näytelmässä keskeinen tekijä ovat Matin ja Liisan mielenliikkeet. Matka katsomaan rautatietä on Joensuun mielestä vain väline. Houkuttelijoille eli pappilan väelle ja rautateillä työskenteleville rautatie on arvo, sydänmaan asukkaille ei.

Pääosissa näyttelevät Riikka Papunen ja Niko Taskinen.

Henry Räsänen kertoo, että Maarianvaaran kesäteatteri on nykyisin ammatillinen kiertueteatteriryhmä, joka esiintyy Itä-Suomessa. Se on Maarianvaaran nuorisoseuran alainen. Alun alkaen Maarianvaaran kesäteatteri oli harrastajaryhmä.

- Kiertueteatterille joka esitys on ensi-ilta, koska esiintymispaikat vaihtelevat, joten ammattilaisten käyttäminen puoltaa paikkansa, Juhani Joensuu sanoo.