EmediateAd

Kesyjä, villejä ja muuta luontoa

8.3.2010 11:02 Pirjo Nenola

Matkan taiteentekijäksi voi mieltää vaikkapa polkuna. Vieremältä lähtöisin oleva, nyt Lapinlahdella Portaanpään opistossa koulunkäyntiavustajaksi opiskeleva viime kevään ylioppilas Mari Timonen on ripustanut Vieremän kirjaston näyttelytilaan retrospektiivisen näyttelyn nimeltään Polku tähänastisesta kuvataideharrastuksestaan.

Timonen on yksi niistä lukuisista lapsista ja nuorista, jotka ovat aloittaneet ja jatkaneet Seppo Kääriäisen kuvataideoppilaina. Timonen kertoo tulleensa syksyllä 1998 ensimmäisen kerran Vieremän kansalaisopiston kuvataidepiiriin. Tuolloin hän oli kahdeksanvuotias.

- Pidin lapsuudessani paljon piirtämisestä, Timonen perustelee taidepiirin valitsemista harrastuksekseen.

Nyt hän on ollut Vieremän kansalaisopiston taidepiirissä jo 12 vuotta.

Katsojalle Mari Timosen näyttely on sillä tavalla mielenkiintoinen, että kehityskaari näkyy selvästi. Lasten eri ikäisinä tekemiä kuvataiteen töitä on samalla tavalla esillä joissakin kodeissa.

Mari Timonen on selvästikin koko lapsuutensa ja nuoruutensa ollut kiinnostunut eläimistä ja luonnosta. Töiden nimet viittaavat luonnonilmiöihin ja vuodenaikoihin.

Oravat, sudet, kissat ja koirat tulevat vastaan jo pienen Marin töissä satuaiheiden rinnalla. Hänen näyttelynsä päättyy Kesyt ja villit -koosteeseen vuosilta 2002-2008. Siinä Timonen on puuväreillä nostanut esille etupäässä koirien eleitä ja ilmeitä.

Hän kertoo maalanneensa alkuaikoina taidepiirissä lähinnä öljyväreillä. Yläkoulun ja lukion aikana hän on kokeillut myös muita tekniikoita. Näyttelyssä on mm. Vahti- ja Musti-työt, jotka on muotoiltu metalliverkosta, sanomalehdestä ja paperimassasta.

Öljypastelliliidulla ja vesiväreillä tehtyjä töitä on myös mukana, samoin puuväreillä tehtyjä. Siinä missä Timonen käyttää öljyväritöissään kirkkaita värejä, hänen vesiväritöissään on murrettuja sävyjä ja tunnelma on hauraampi.

- Kuvataidepiiri on ollut näiden vuosien aikana eräänlainen henkireikä. Maalaaminen, piirtäminen ja taidepiirissä rupattelu ovat saaneet ajatukset tehokkaasti pois mieltä painavista asioista esimerkiksi rankkojen koulujaksojen aikana, Timonen sanoo.

Hän ei suunnittele taiteesta itselleen ammattia, mutta pitkäaikaista harrastusta kylläkin.

Näyttelyssä on mukana hänen ensimmäisiä öljyväritöitään kahdeksanvuotiaana. Uusimmat työt ovat syntyneet tänä talvena. Vanhimpien töiden nimet kertovat pienen tytön ajatuksista: Perhonen, Juhlat linnassa ja Kummituslinna.

Näyttelyynsä Timonen on ottanut mukaan myös muutamia hänelle tärkeitä töitä, jotka hän on tehnyt yläkoulun ja lukion kuvaamataidon tunneilla. Mukana on mm. hänen lukion kuvaamataidon diplomityönsä Elämän symmetria, kolmiosainen lyijykynätyö, jossa kaksi nyrkkiin puristettua ja sitten avautuvaa kättä kertovat tarinan.