| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Sunnuntai 26.5.2013 |
|
Eukonkannon hyvä tunnelma teki vaikutuksen ohjaajaan
- Riittää, että he ovat ihania omia itsejään, ohjaaja
Kuparinen ja tuottaja
Avustajat toimivat elokuvassa taustahenkilöinä ja tekevät omalta osaltaan elokuvassa esiintyvistä miljöistä todentuntuisia. Kuvaukset ovat Sonkajärvellä 4.-7.7.
Avustajia tarvitaan yleisöksi Eukonkannon MM-kisoihin rata- ja varikkoalueelle, markkina-alueelle ostoksia tekemään, tanssilavalle tanssimaan ja Ronkaisen leiriin oleskelemaan.
- Kun ihmiset ilmoittautuvat, tuotanto ottaa jokaiseen yhteyttä ja kertoo, missä roolissa kukin on. Heille annetaan tarkka opastus ja ohjeet pukeutumiseen, Kuparinen kertoo.
Kuparinen ja Matila huomauttavat, että ilmoittautuneiden täytyy todella sitoutua olemaan paikalla. On varauduttava siihen, että kunkin päivän kuvauksiin menee koko päivä.
- Ihan millaiset ihmiset vain voivat saavat tulla mukaan, Kuparinen sanoo.
- Haluamme läpileikkauksen kesäsuomalaisista, Matila lisää.
- Ihmisten panos on erityisen isossa roolissa Eukonkantoareenalla ja tanssilavalla. Ihmiset tekevät tunnelman, Kuparinen tietää.
Ohjaaja toteaa, että tunnelma on tärkeä, kun kuvataan tapahtumia, joissa pääosan esittäjille tapahtuu merkittäviä asioita.
- Viime kesänä meihin teki tosi ison vaikutuksen Eukonkannon tunnelma. Kesätapahtumia on tullut nähdyksi, ja Sonkajärvellä olimme tosi vaikuttuneita. Kun Eukonkantotapahtuma oli ohi, ihmisiä tuli vielä terassille. Siellä oli leppoisa ja lämmin, sympaattinen tunnelma, Kuparinen kertoo viime kesän kokemuksistaan.
Eukonkanto oli alusta lähtien itsestään selvä paikka kuvata elokuvaa, koska se on metafora kestävästä parisuhteesta.
- Käsikirjoitus oli hyvä ja sitä olemme yhdessä
- Pidän romanttisista komedioista. Tässä käsikirjoituksessa huumori oli sellaista, josta pidän. Henkilöhahmot eivät tuntuneet karikatyyreiltä, vaan he ovat todellisia. Tällä tarinalla on aika iso sydän.
- Tarina puhuu arvoista, siitä, mihin käytämme voimavarojamme. Keskitymmekö perheeseen, uraan, terveyteen ja hyvinvointiin, vai mihin, Kuparinen pohtii.
Hän uskoo, että elokuvaan voi samaistua yhtä hyvin pääkaupungin lähiössä asuva kuin sonkajärveläinenkin.
- Tarkoituksena on tehdä hyvän mielen leffa, Kuparinen kertoo ja nostaa esille brittielokuvat Nothing Hill ja Love actually (Rakkautta vain).
- Haimme parasta pääparia ja koekuvasimme kohtauksia, Matila kertoo.
Nousiaisen näyttelemä helsinkiläistynyt mainosmies Stigu on kotoisin Sonkajärveltä, ja hänen vanhempiaan näyttelevät
Avustajan tehtävästä kiinnostuneet voivat sitovasti ilmoittautua yhteystietoineen
Kuparinen sanoo, että avustajiksi voi lähteä perheenkin voimin tai yhteisöporukalla.
Rakkauden rasvaprosentti -elokuvan ensi-ilta on 21.12.2012.
|
|

