| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Keskiviikko 8.2.2012 |
|
Leikkurit väärässä paikassa
Kun vapaa- eli sopimuspalokuntalainen joutuu työttömäksi tai lomautetuksi varsinaisesta työstään, niin hän joutuu luopumaan myös palokuntalaisen töistä päivärahan leikkausuhan vuoksi. Siinä ei ole mitään järkeä - ei missään suhteessa.
Monessa kunnassa sopimuspalokunnat ovat elintärkeä asia. Ihmisten turvallisuus on osin niiden varassa. On todella outoa, että vapaapalokuntalaisten työttömyys ja lomautukset uhkaavat niiden toimintaa. Jos palokuntatoiminnasta saadusta palkkiosta puolet vähennetään päivärahasta - ja lopustakin menee vero - niin se ei ole kovin kannustavaa.
Asiaan pitäisi saada valtakunnallinen korjaus - jos vapaapalokuntien työtä pidetään tärkeänä asiana. Ja on pakko pitää, koska koko maan kattava pelastustoiminta ei muuten ole mahdollista.
|
|

