| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Torstai 17.5.2012 |
|
Virranpuiston asemakaavasta
Käyttötarkoitusvaihtoehtovertailussa ei esitetty alueen kehittämistä puistona. Esitettiin alue nykytilassaan risukkoisena lähimetsänä, joten se ei antanut todellista vertailupohjaa alueen käytöstä. Mitään nurmikkopuistoa alueen ei tarvitse olla. Siisti risukot raivattu metsä polkuineen ja rantaraitteineen riittävät.
Alue on merkittävällä paikalla kaupungin sisääntuloväylällä ja on maakunnallisesti arvokasta Paloisvirran kulttuuriympäristöä, sisältäen museoalueen, jonka päärakennus on osoitettu maakuntakaavassa suojelumerkinnällä.
Alueelle mahtuu 3-4 kerrostaloa pysäköintialueineen. Jos rakennetaan hissillisiä kerrostaloja, kerroksia on oltava vähintään 4-5, tai sitten tornitaloja. Se on tiivistä rakentamista.
Haluammeko todella alueelle näitä?
KAARINA MÄYRÄ kaupunginvaltuuston jäsen (sd.) iisalmi
|
|

