EmediateAd

Tarvitaan tasokas hotelli

21.2.2012 05:04

Hyvät Iisalmen päättäjät. Jättäkää Virranpuiston alue odottamaan "aikaa parempaa"!

Alue on sijainniltaan ja maisemallisesti liian arvokas pelkkään asumisen hukattavaksi. Kyllä Iisalmen kaupungin kartalta löytyy asuinalueiksi sopivia paikkoja muualtakin. Että kynät vain suihkimaan ja asemakaavoja laatimaan!

Iisalmessa ei ole edes kunnon hotellia, paikan viihtyisyydestä puhumattakaan. Mikäli sellainen Virranpuistoon rakennettaisiin, siitä tulisi, etenkin kesäisin kysytty paikka. Eikä siihen pidä ruveta mitään "kylpylää" rakentamaan, se olisi suuruudenhulluutta. Niitä meillä on maassa jo aivan tarpeeksi! Tasokas majoitushotelli erityyppisine ravintoloineen ja kokoontumistiloineen tänne tarvitaan. Sellaiseen, kohtuuden rajoissa pysyneisiin kaavailuihin löytyisi varmaan yrittäjäkin.

Eli vielä kerran…, hyvät päättäjät! "Jättäkää Virranpuisto odottamaan aikaa parempaa"! Ja kysyn vaan, että mistä teillä olisi sitten tarjota sopivampaa paikka, kun aika ja markkinatilanne on kypsä…?!

EINO KUOSMANEN rakennusmestari yli-isännöitsijä iisalmi

Kommentoi artikkelia

Kommentit

irma karinen kirjoitti 21.02.2012 11:12
Todellako? Rakennusmestarit rakentavat, hyvä niin. Iisalmessa on kuin helmenä tämän "uusimman tyylin" tiililaatikoiden keskellä, joko kolmella numerolla ilmoitettavan ikäinen Seurahuone, se kunnostettuna loistelisi helmenä kirkkaana, kun on onnistunut säilymään homehtumattomana tänne asti ? Virran varrelle: Kansainväliset mitat täyttävä kongressi hotelli - se  on paikka johon kokousedustajat kokoontuvat keskustelemaan itselleen tärkeistä kysymyksistä. Mistä tulevat? Rakennuksen suunnittelu ja toteutus antaa työtä aikansa. Olla yrittäjä virran  rannan kylpylä - tai kongressi hotellissa, " kasvattaa pitkät silmäripset" tähyiltäessä aina näkymättömissä pysyviä kokoustajia ja kylpijävieraita? Niissä puissa kun se jo narikkamaksukin maksaisi  maltaita ? Osaa olla, että eletään historiamme kovimman työttömyyden, kovimman sisäisen turvattomuuden, köyhyyden, velat - ja niiden korotkin lausutaan    kymmennumeroisilla luvuilla? Puhutaan hyvinvointiyhteiskunnasta, ketä se koskee ja missä se näkyy? Vakavammin, kuin jahkailemalla muutoksia Pohjolankadulle, kävelypätkiä Savonkadulle ja huuhailua "virranrannalle", olisi päättäjien paluu "asialinjalle", kun on tiedossa, että  esim.elintarvikkeiden "varmuusvarat"kattavat vain vuoden ja luonto oikkuilee? Jospa esimerkiksi Kaupunginvaltuuston (20.2,) kokousedustaja seurakunnasta, tulevaisuuden näkymät edessään olisikin lausunut: "Siunaa maan sato, anna suotuisat ilmat",ei se olisi saanut aikaan naurunhörähdystä, minkä sai mielenilmaisu "rantapöheliköstä"? On asioita ja on asioita, mutta nyt oli enemmän kysymys - "kuka leikkii kenenkin kaa"ja rakennuksen tärkeysjärjestys hipoi "leikkimökinpaikkaa", tässä maailman ajassa, mutta kunnat liittoon, niin siinäkö pelastus? irma karinen yksisuuntaisen menolipun haltija.
Lauri Kumpulainen kirjoitti 21.02.2012 15:42

Kuolevaan tuppukyläänkö hyvävelikerholle oikea konfrenssihotelli? Paljonko laitetaan veronmaksajan rahoja? Miten olis 100 kerrosta ja helikopterikenttä katolle?

 

 

Kommentoi