EmediateAd

Susikin saa elää

31.1.2012 05:05

Erittäin uhanalainen susi (canis lupus) ajetaan Suomessa sukupuuttoon. Vähäiset 153-173 sutta vaivaavat aseistettua ihmistä siinä määrin, että sudella ei lajina ole täällä sijaa. Joka vuosi lokakuusta maaliskuuhun metsästäjät nostavat susivihansa äärimmilleen. Maasturi- ja aseveljet kokoontuvat majoilleen vihakokouksiinsa. Kevään ja kesän aikana viha lauhtuu, koska veljet eivät kokousta.

Hyvät veljet! Ihminen on yksi eläinlaji muiden eläinten joukossa. Kun ihminen hävittää sukupuuttoon jonkin lajin, kaventuu ihmisenkin elinmahdollisuudet planeetallamme. Vihaamisen sijasta ihminen voi järjestellä elinkeinonsa ja elintapansa niin, ettei häiritse niillä muiden lajien olemassa oloa. Vain sillä tavoin ihminen takaa omille jälkeläisilleen suotuisat olot monimuotoisessa, valtavan kauniissa maailmassamme.

KAISA MERENMIES lapinlahti

Kommentoi artikkelia

Kommentit

Metsäsuden suojelija kirjoitti 18.03.2012 16:52
Susia on paikallisesti silloin liikaa, kun ne alkavat vierailla ihmisasutuksen lähellä. Minua ei vaivaa yhtään, vaikka metsissä olisi tuhansia susia, kunhan ne pysyvät siellä, kammoavat ihmistä, eivätkä pyri taajamiin. Mistä tietää, että alueella on liikaa susia ja erityisesti susia, jotka ovat menettäneet kammonsa ihmistä kohtaan? Se on selvästi nähtävissä siinä, että osa susista alkaa lisääntyvässä määrin oleilemaan taajamien läheisyydessä. Mielestäni on täysin edesvastuutonta puhua niiden susien vaarattomuudesta, jotka viihtyvät taajamien välittömässä läheisyydessä todellisen sudenluontonsa menettäneinä. Silloin kun helpon ruuan tavoittelu taajamien läheisyydessä voittaa ihmiskammon, on sudesta tullut ihmisille vaarallinen ja se on lopetettava. Korostan edelleen, että susihavainnoista ihmisasutuksen läheisyydessä tehdään dokumentoituja havaintoja poliisille. Susien kiihkosuojelijat taitavat olla peitellysti lapsivihaajia, koska eivät näköjään pysty havaitsemaan kasvavaa riskiä lapsia kohtaan. Nämä ihmiset eivät ymmärrä sitä, että riskit ovat summautuvaa sorttia, joten kaikkien mahdollisten luettelemiensa lapsiin kohdistuvien riskien lisäksi he haluavat lisätä listaan vielä susiriskin.
Kommentoi