EmediateAd

Betonia vai puita?

8.2.2012 05:04

Enpä malta olla "hämmentämättä" Virranpuisto-keskustelua. Kuten valtuutetut muistavat jo silloin kun valtuustossa kuultiin esitys Virranpuiston valjastamisesta asumiselle kävi edustamani ryhmän puheenvuoroista selville, että asia ei ole ns. läpihuutojuttu. Samaa johdonmukaista vehreyttä säilyttävää linjaa olemme edustaneet sekä teklassa kuin myös kaupunginhallituksessa. Tosin kummassakin olemme jääneet ajatuksiemme kanssa yksin.

Olin teknisessä lautakunnassa hyväksymässä kaavamuutoksen, mutta ei niin että muutetaan tontti liikerakentamisesta asuinrakentamiseen vaan puistoalueeksi. Perusteluni olivat mm. se, että esityksen johdannossa oleva maininta aukkopaikkojen tiivistäminen ei voi tarkoittaa viheralueiden uhraamista rakentamiselle. Kaupunkikeskustassa ja välittömässä läheisyydessä on vapaita tontteja kerrostalorakentamiseen ja että nykyistä rakennuskantaa tulee voida korottaa kerroksella(silla).

Samalla kun kerroksia lisättäisiin mahdollistuisi monesta jo olevasta kerrostalosta puuttuvan hissin rakentaminen. Juuri tämä esteettömän liikkumisen turvaaminen mahdollistaa monen henkilön asumisen huomattavasti pitempään omassa kodissaan.

Kannatan ehdottomasti lisärakentamista keskusta-alueelle. Siinä on vain ollut esteenä myös minulle liki kirosanaksi muodostunut räystäskorkeus. En millään voi ymmärtää että kadun kaikkien rakennusten räystäskorkeus on oltava sama. Kyllähän kaupunki saa ja pitää kasvaa vuosien mittaan myös ylöspäin että sen tunnistaa kaupungiksi.

Minulta on kysytty onko mielipiteeni sama Virranpuistosta minkälaista asuinrakentamista tapahtuu. Betoni on samalla tavalla maisemaa muuttavaa oli kyseessä vuokra-asunto tai ns. kovanrahan omistusasumisen rakentaminen.

Johdonmukaisesti edelleen päin puita myös Virranpuistossa.

ENSIO TIKKANEN kaupunginvaltuutettu (sd.) iisalmi

Kommentoi artikkelia

Kommentit

"ne lähiarvot kaikille" kirjoitti 08.02.2012 11:05
VIRRANPUISTO! Kyllä paluumuuttajana arvostan myös tasokasta lähiluontoa ei vain osoitettua arvoasuntoa. Mielestäni on nousukasmaista ja vanhanaikaista ajatella yksistään vain rakentamista kyllä ympäristölläkin on merkitystä. Kannatan vielä asian selvittämistä kyllä alue on sälyttämisen arvoinen museon ympäristöön sulautettuna luonnonpuistona. Missäs ne liito-oravat sillä alueella nykyään asustelee vai onko jo ajeltu pois?
Kommentoi