EmediateAd

Ajatus hyvä, käytäntö torso

27.7.2012 7:06
Kuva: Annamaija Herola

Turvavyöpakko ennen liikkeelle lähtöä ei kirjoittajan mielestä paranna oleellisesti liikenneturvallisuutta.

Liikenneministeri Kyllösen aloitteessa "Turvavyöt kiinni ennen kuin auto lähtee liikkeelle" vedotaan alkolukon käyttöönottamiseen. Onko ministeri aloitteessaan ajatellut takseja, busseja ja linja-autoja. Oletan taksitolpalle riittävän asiakkaiden kritiikkiä muutenkin.

Ajatuksenne lienee hieno, ainakin omasta mielestänne. Käytäntö lienee torso. Haluatte kaiketi hakea "turvallisuushakuista" nimeä politiikan eturintamassa ajattelematta käytäntöä. Poliittisella meriitillä esiin tulevat "harrastelijat" tuovat esityksiä/aloitteita tuntematta käytännön tuomia ongelmia.

Raskaan liikenteen kolarit ovat lisääntyneet huomattavasti noin 20 vuoden aikana. Syltä on monia, toki liikenne on kasvanut. Ennen kaikkea auton ja ohjaamon tyylikkyys sekä "ergonomia" on parantunut. Ennen vanhaan ajettiin "pers'kannikka-tuntemuksella" sekä korvakuulolla.

Raskaan liikenteen varustuksiin ehdottaisin rattiin tulevat katkaisimet. Jos kuskin "räpylät" eivät pysy sommassa, nopeus alkaa hiljentyä.

Nykyään näkee nuorten rahtareiden ohjaavan kyynärpäillään, ajonopeuden säädin on päällä, vielä puhutaan puhelimeen. Jos "heitto" tulee ajolinjassa, kädet eivät ehdi korjaamaan ohjausvirhettä, se heitetään kyynärpäillä. Tuloksen tietävät ainakin rekkaa ajaneet. Heitto lähtee, eikä sitä ehdi korjaamaan.

Poliittista kritisointia kaipaavat myös vuosien takaiset lausumat. Silloinen pääministeri Vanhanen, en muista päivää, kertoi mediassa: "Tämä Kreikan ja Portugalin rahoittaminen on Suomen kansalle erittäin hyvä tuotto."

Nähtävästi hän sekä europarlamentaarikko Olli Rehn vetivät vesiperän. Tuotto kääntyi miljarditappioiksi Suomen kansalle.

En voi kritisoida edellä mainittujen poliitikkojen kytkennäisyyksiä, mutta oletan niitä heillä olevan.

Olettaminen ei ole tiedon väärti kytköksissä "korkeampaan tahoon" eli kapitalististen yritysketjujen osakkeiden omistuksiin. Poliitikkojen ei tarvitse ilmoittaa, montako osaketta heillä on yrityksessä.

Hyvänä esimerkkinä lienee ministeri Lehtomäki. Lehtomäen lapset ja aviomies ostivat 300 000 eurolla Talvivaaran osakkeita. Mukamas ministeri ei tiennyt valtion myöntämästä noin miljoonan euron työllistämisavustuksesta Talvivaaraan, jolloin osakkeiden arvo kohosi huomattavasti.

Toisaalta Lehtomäki ehdotti haja-asutusalueella yksin asuville ukeille ja mummoille 10 000 eurojen puhdistamoja likakaivoihin, ajankohta tosin oli venyvä. Monet yksin asuvat vanhukset ovat yhteiskunnan velvoitteet täyttäneet protestoimatta, vaikkakin esitys oli täysi susi.

Eittämättä tulee mieleen sanonta: "Mitä isot edellä, sitä pienet perässä." Tässä johdanto nykyiseen rikoslakiin, kun "rötösherroja" ei tuomita, ei tuomita pikkurikollista. Varkaus, petos, hyväksikäyttö tai muu vastaava, "rikesakkotuomio" tulee. Nykyisin ei sakkoja muuteta vankilatuomioiksi.

Tosin näin ollen monet syrjäytyneet saavat saman kohtelun kuin miljoonakavaltajat sekä kansalaisia riistäneet poliitikot.

M.K. iisalmi

Kommentoi artikkelia

Kommentit

Kommentoi