| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Lauantai 25.5.2013 |
|
Sotessa on löydyttävä rakentavampi henki
Ylä-Savon Soten toimitusjohtaja Leila Pekkanen palaa osittaiselta virkavapaalta elokuussa.
Soten luottamuselimet tekivät viime viikolla ennen lomille lähtöä päätöksiä, joilla voi olla kauaskantoisia vaikutuksia tulevaisuuteen.
Yhtymähallitus linjasi kymmenen kohdan ohjelman, jolla tilaselvitystä jatketaan. Linjaus perustui jäsenkuntien vaatimukseen uudelleentarkastelusta. Yhtymä kuunteli jäsenkuntia, jonka johdosta Kiuruveden terveyskeskukseen tehdään kunnollinen tilaselvitys. Myös Koljonvirran ja keskustan tilojen jatkokäytön suunnittelulle annettiin selvät suuntaviivat.
Yhtymävaltuuston päätös olla antamatta kahdelle lääkärille vastuuvapautta viime vuoden tilinpäätöksestä aiheutti jo tuoreeltaan keskustelua vastuista. Johtava ylilääkäri Pekka Taipale ilmaisi tyytymättömyytensä siihen, että ainoastaan häntä pidetään vastuullisena lääkäripalveluiden ostopalvelusopimusten ylittämisestä. Hänen mielestään ostopalvelujen seurantajärjestelmässä olevat puutteet ovat koko organisaation ongelma, eikä vastuuta pitäisi sälyttää vain yhden ihmisen kontolle.
Myös tarkastuslautakunnan jäsen Juha Auvinen (kesk.) jätti asiasta eriävän mielipiteen. Hänen mielestään myös toimitusjohtaja Leila Pekkaselle ei olisi pitänyt myöntää vastuuvapautta.
Pekkanen kuitenkin sai vastuuvapauden valtuustolta yksimielisesti. Ainakin maalaisjärjellä ajateltuna myös Pekkasella on ollut valvontavastuu, onhan hän Taipaleen suora esimies. Asia ei kuitenkaan enää noussut keskusteluun yhtymävaltuustossa.
Viimeinen vuosi Soten hallinnossa on ollut myrskyinen. Varsinkin usean lääkärin ja hoitohenkilökuntaan kuuluvan välit toimitusjohtaja Pekkasen kanssa kärjistyivät alkuvuodesta katkeamispisteeseen asti. Tilanne rauhoittui Pekkasen osittaisella määräaikaisella virasta pidättämisellä.
Pekkanen palaa virkavapaudeltaan elokuussa lomien jälkeen. Nähtäväksi jää, onko osapuolten tunteet laantuneet ja onko yhteistyölle löydetty uusi, rakentavampi pohja. Ylä-Savon Soten taloudellista tehokkuutta ei voi kieltää, mutta organisaatiossa on muuten ollut kasvukipuja vaikka muille jakaa. Toivottavasti tulevaisuus kuntayhtymässä on tasaisempi, lopulta se olisi Soten palveluja käyttävien asiakkaiden etu.
|
|

