| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Keskiviikko 19.6.2013 |
|
Myöhäisempi aukiolo olisi asiakkaan etu
Iisalmessa on virinnyt jälleen keskustelu kauppojen aukioloista. Monet asiakkaat ovat ihmetelleet erikoisliikkeiden kiinnimenoa jo viiden aikaan iltapäivällä. Varsinkin päivätyöläisille tämä tarkoittaa sitä, että asiat pitäisi hoitaa joko ruokatunneilla tai lauantaiaamupäivän aikana.
Yrittäjät eivät ole järin innoissaan aukioloaikojen pidentämisestä myöhempään iltaan. Myös yrittäjät haluavat viettää vapaa-aikaansa perheiden ja harrastusten parissa, on yleisin perustelu aiemmille kiinnimenoajoille.
Iisalmen yrittäjien varapuheenjohtaja Harri Piipponen toteaa, että kaupan pitäminen kiinni silloin, kun asiakkaita olisi tarjolla, on heikkoa palvelua (IS 1.8.). Piipposen näkemys on ymmärrettävä sitä taustaa vasten, että hän on päivittäistavarakauppias, joka on tottunut pidempiin ilta- ja viikonloppuaukioloihin.
On kuitenkin totta, että nykyiset aukioloajat eivät palvele työssäkäyviä ihmisiä kovinkaan hyvin. Asiakkaiden kaikkoaminen suurempiin keskuksiin on todellinen vaara. Esimerkiksi Kuopiossa ja Kajaanissa erikoisliikkeet ovat pidempään iltaisin auki. Tällaista etua ei kannattaisi naapureille antaa.
Tuskin kukaan on ehdottamassa aukioloaikojen pidentämistä molemmista päistä. On kuitenkin paikallaan miettiä sitä, voisivatko erikoisliikkeet esimerkiksi parina päivänä viikossa avata ovensa myöhemmin ja pidentää aukioloaan illasta. Jos kaikki keskustan erikoisliikkeet lähtisivät yhdessä mukaan tällaiseen hankkeeseen, sillä voisi olla kaikkia piristävä vaikutus.
Iisalmessa on kovasti rummutettu yhteisen, koko keskustan läpi kulkevan kauppakeskuksen puolesta. Samalla kun yritysten välistä yhteistyötä pyritään tiivistämään, olisi myös nykyisten aukioloaikojen mielekkyyttä syytä miettiä koko joukon voimin.
Päivittäistavarakaupoissa asiointi hoidetaan pääsääntöisesti alkuillasta työpäivän jälkeen. Jos erikoisliikkeet olisivat myös myöhempään auki, siitä hyötyisivät niin yrittäjät kuin asiakkaatkin.
|
|

