| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Torstai 23.5.2013 |
|
Keskustan Juha Sipilältä odotetaan ihmeitä
Juha Sipilän odotetaan kääntävän monien vaikeuksien keskellä kamppailevan keskustan suunnan uuteen nousuun. Vieressä jatkokaudelle valittu puoluesihteeri Timo Laaninen.
Ensimmäisen kauden kansanedustaja Juha Sipilä valittiin keskustan puheenjohtajaksi lauantaina lopulta selvin numeroin. Suuren kansanliikkeen kenttä antoi vahvan viestin: puoluejohtoon haluttiin nyt uusi, poliittisissa peleissä ryvettymätön ihminen.
Samalla alkoi spekulaatio tulevista vaaleista. Kuinka suhteellisen kokematon poliitikko voi pärjätä kolmelle monissa liemissä marinoidulle puoluejohtajalle, Kataiselle, Urpilaiselle ja Soinille?
Sipilän tärkein tehtävä puoluejohtajana on saada eripuraiset jäsenet puhaltamaan yhteen hiileen. Tämä on helpommin sanottu kuin tehty.
Mari Kiviniemen luopumisen tärkeimmäksi syyksi on yleisesti arvioitu useiden merkittävien puoluetovereiden tuen puute. Sipilä aloittikin sillanrakentamisen heti kiitospuheessaan. Hän totesi, että vaikka kaikki puoluekokousedustajat eivät lähtenetkään Rovaniemeltä voittajina, nyt on aika rakentaa puoluetta yhteistyöllä.
Sipilä saa tukea ainakin yläsavolaisilta keskustavaikuttajilta. Kansanedustaja Seppo Kääriäinen, pitkänlinjan aktiivi Kyösti Kauppinen ja Pohjois-Savon piirin puheenjohtaja Riikka Pirkkalainen odottavat Sipilältä ihmisläheistä ja uudistushenkistä otetta puolueen johtamiseen. Yläsavolaiset pitävät Sipilän tuloa politiikan sisäkehän ulkopuolelta etuna (IS 10.6.).
Puolueen johto sai myös itäsuomalaisedustusta. Toiseksi varapuheenjohtajaksi valittu europarlamentaarikko Riikka Manner tuo puoluejohtoon osaamista ja näkemystä muun muassa Brysselissä käsiteltäviin alue- ja maataloustukiasioihin.
Juha Sipilää pidetään keskustan oikean laidan edustajana ja hän suhtautuu euroon monia puoluetovereitaan myönteisemmin. Nähtäväksi jää, miten tämä vaikuttaa keskustan politiikkaan. Jätetäänkö terävin eurokritiikki suosiolla Perussuomalaisten haltuun, vai etsiikö keskusta jonkin uuden oman linjansa oppositiossa?
Keskustan puoluekokous oli pettymys kunniapuheenjohtaja Paavo Väyryselle. Alkuvuoden presidentinvaalien tuoma hype ei riittänytkään kolmatta sijaa pidemmälle puheenjohtajakisassa. Sitä, oliko mennyt viikonloppu Väyrysen viimeinen suuri kamppailu vallasta, ei tunnu tällä hetkellä tietävän kukaan.
Maanantain Iisalmen Sanomissa julkaistiin virheellisesti jo aiemmin lehdessä julkaistu pääkirjoitus.
|
|

