EmediateAd

Kesätyöpaikkoja nuorille tarjolla normaali määrä

4.2.2012 05:02

Nuorten mahdollisuudet saada kesätöitä ovat Ylä-Savossa näillä näkymin suurin piirtein samanlaiset kuin viime vuosina. Maan talouselämässä orastava lama ei nähtävästi ehdi vielä sotkemaan pahemmin kesätyömarkkinoita.

Ylä-Savon kaltainen on näkymä koko maassa. Lähes 85 prosenttia Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n jäsenyrityksistä arvioi, että kesätyöntekijöiden määrä pysyy viimevuotisella tasolla. Reilut kymmenen prosenttia yrityksistä jopa uskoo, että kesätyöntekijöitä palkataan enemmän kuin viime lomakaudella.

EK:n kysely on tehty viime vuoden syksyllä. On siis mahdollista, että yritykset olivat vielä kyselyaikaan varsin optimistisia talouden kehityksestä ja arviot annettiin niissä tunnelmissa. Toivottavasti talouden hitaan kasvun aika ei ole arvioita paljon pudottanut.

Tapoja kannustaa ottamaan nuoria kesätöihin on monia. Esimerkiksi Iisalmen kaupunki maksaa kesätyötukea työnantajille, jotka palkkaavat 16-25-vuotiaan iisalmelaisen koululaisen tai opiskelijan kesätyöhön. Kesätyötukea on varattu vuonna 2012 yhteensä 240 nuorelle. Tuki on 12 euroa/työpäivä ja sitä maksetaan maksimissaan 20 työpäivältä. Se on mukava kädenojennus kaupungilta yrityksille.

Varsinainen kesätyöprojekti käynnistyy Iisalmessa helmikuussa 9-luokkalaisten kesätyöinfotunneilla. Kaupungin nuorisotyön kesätyöinfo avautuu nuorisotalossa 20. helmikuuta. Infosta voivat hakea neuvoa ja neuvonpitoa niin työnhakijat kuin työnantajatkin. Neuvoa saa niin työhakemusten tekoon kuin työelämän pelisäännöistäkin.

Nuorelle kesätyöpaikka on merkittävä ponnahduslauta eteenpäin. Kesätyö on mahdollisuus testata, ovatko oman ammatilliset haaveet ja ala kohdallaan. Yrityksille kesätyöläiset antavat mahdollisuuden kasvattaa tulevia huippuammattilaisia ja saada innokkaita nuoria tuomaan uusia tuulia työpaikalle vakikaartin loma-aikaan.