| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
Keskiviikko 22.5.2013 |
|
Aurinkosuojaus ainakin lapsille!
Ainakin pienet lapset pitäisi suojata liialliselta auringonvalolta, mutta aikuisillekin ihon palaminen on vakava riski.
Tämä kuluva kesä ei ole ainakaan toistaiseksi kovin paljon hemmotellut auringonpalvojia. Mutta ei mitään niin pahaa ettei jotakin hyvääkin, sillä liiallinen auringonotto kasvattaa kiistattomasti ihosyövän riskiä.
Vielä sata vuotta sitten etenkin naisen vaalea iho oli tärkeä ja vaalittava asia, merkki siitä, että ihmisellä menee hyvin. Vauraiden säätyläisten ei tarvinnut raataa pitkiä päiviä pelloilla ja metsissä, vaan heillä oli varaa viettää kesäänsä sisätiloissa. Nyt muoti ja arvostukset ovat muuttuneet, moni pitää päivettynyttä ihoa kauniina ja terveyden merkkinä, ja päivänvarjot tunnetaan korkeintaan iltapäiväteeveen vanhoista, suomalaisista elokuvista.
Vaikka liialliselta auringolta suojaavat kosmetiikkatuotteet ovat paljon kehittyneet, ovat ihosyövät Suomessa kaksinkertaistuneet 50-luvulta tähän päivään tullessa. Uutinen on hämmentävä, sillä entistä harvempi joutuu oleskelemaan pitkiä päiviä ulkona. Entisajan maataloustyöväki kuitenkin ehkä tottui aurinkoon vähitellen siinä, missä nykyajan konttori-ihminen ahnehtii valkoiselle iholleen maksimimäärän aurinkoa heti sitten, kun loma alkaa. Melanooman eli ihosyövän yleistymisen syynä on myös se, että entistä useampi käy entistä useammin myös talviaikaan paahtamassa itseään etelässä tai kaukoidän kohteissa. Siihen meidän vuosituhansien aikana kehittynyt vaalea ihomme ei sovellu, ei ainakaan ilman suojaavia voiteita ja vaatetusta.
Kaikkein pahinta on se, jos iho ehtii palaa auringossa. Jälki on tuskallista, mutta vaikka iho näyttääkin korjaantuvan muutamassa päivässä, voi se jättää jälkeensä myöhemmin riehaantuvia, vaarallisia solumuutoksia. Syövän uhka joskus myöhemmin saattaa etenkin nuoremmasta väestä tuntua kaukaiselta, mutta silti se pitäisi ottaa tosissaan.
Vähintä olisi, että vanhemmat muistaisivat suojata pienet lapset liialliselta auringonpaisteelta. He eivät itse pysty huolehtimaan siitä, että syöpäriskiä ei pääse syntymään.
|
|

